تاریخ :
نویسنده : فاطمه گلوی

چشماني دارم به تيزبيني عدسي 100! و نگاهي به معناي واقعي آنالايزر! من يك آزمايشگاهيم !

از زماني كه نامم در حیطه آزمايشگاهيان ثبت شد ، نيدل سرنگ اولين همراه كوچكم بود ، اما كم كم فهميدم كه اين دوست بلاي جان من است ! وقتي آموختم HIV ، HBs ، HCV و...در خون برخي بيمارانم كمين كرده و همانند برخي سروران مقامات بالا به انتظار مرگ من نشسته اند..! من يك آزمايشگاهيم !

اولين بار كه سمپلر را به دست گرفتم برق شادي حجم كردن سرم و مايعات در چشمانم درخشيد ، اما ندانستم كه اين آغازي بود براي حجم سنجي صبرم! وقتي حجم دستمزدم مطابق وظايفم افزايش نيافت ...اكنون تنها 20 لاندا از ويال صبرم باقي مانده ! آري من ...

هنوز به ياد دارم وقتي در همهمه صداي سانتريفوژ و چرخش خيره كننده اش گم شده بودم ، ندانستم كه اين آغازيست براي رسوب و ركود ارزش والاي من ! آري من ...

آن زمان كه با اشتياق براي نخستين بار كليد سل كانتر را فشردم تا سلول هاي ويال CBC را كه در دستانم بود Count  كند، ندانستم كه روزي خون خودم با بي توجهي بالاسري هايم آسپيره خواهد شد و هيچكه شمارشي از وجودم پرينت داده نشد ....

اما من در تاريكي و بي رحمي زمانم ، با كورسويي از فانوس اميد ، به راه افتادم .. كارداني را به اميد پيشرفت و كارشناسي را به اميد ارتقاء گذراندم ...

اولين باند شارپي كه از الكتروفورز حاصل كردم ، همراه بود با اميد از درخشش حضورم درجامعه پزشكي .. اما من خواسته يا ناخواسته به عنوان Negative control اين سازمان بودم ...

چقدر از بيان يك نتيجه PCR ، Result : Positive به خود مي باليدم ، چقدر از گزارش لنف آتي پيك ، آنيزوسيتوزيس ، و... خشنود بودم ، اما ندانستم كه مرفولوژي : هايپوكروميا (++++) تقدير من است !!

اما اي سروران عاليقدر ! دردهاي من بسيار است . گرچه سنجش ارزش من با هيچ آنالايزري امكان پذير نيست ! من سل كانتر يا اتوآنالايزر نيستم ! من انساني هستم در رداي سپيد خدمت به هم نوعانم ! با صفاي دل و صدق درون ! من و برخي دوستانم حتي در دستگاه رسمي شما نيز جايي نداريم و دور از ديگر همسنگرانمان در فاصله اي نه چندان دور به نام " آزمايشگاه خصوصي " روزگار مي گذرانيم ... با كمترين مزايا و بيشترين فاصله از جايگاه واقعيمان ..!

پس مرا باور كنيد كه چه بخواهيد چه نخواهيد من عضوي هستم از تنديس تنومند وزارت بهداشت ! همكاري هستم براي پزشك ، پرستار ، ماما و...!

من هم در اين سازمان چشمي هستم براي شما

آري من يك آزمايشگاهيم !!


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : محمدیاسین پیام

دیابت

دیابت(مرض قند ) بیماری بسیار شایعی است که حدود 6درصد  از جمعیت به ان مبتلا هستند

این بیماری یک اختلال متابولیکاست که دران هورمون انسولین یا وجود ندارد یا موثر نیست

انسولین

هورمونی است که توسط پانکراس تولید وموجب تسهیل ورود گلوکزاز خون به داخل سلول مشود

بدون انسولین سلولها در حالت ناشتا به سر میبرند زیراانسولین مانند یک کلید اجازه ورود گلوکز  به سلولهای بدن را میدهد

انواع دیابت 

دیابت نوع یک(IDDM)

در دیابت نوع یک اکثر مبتلایان نمی توانند انسولین را تولید نمایند چون انسولین در بدن تولید نمیشود . بدن قادربه متابولیزه کردن گلوکز نمیباشد که در نتیجه گلوکز از طریق ادرار دفع میشود که  در این دسته از بیماران نیازمند تزریق روزانه و مادام العمرمکمل  انسولین جهت کنترل قند خون میباشد .

از انجا که این نوع دیابت به طور شایع کودکان را درگیر میکند ان را( دیابت جوان) نیز می نامند که تحت عنوان دیابت قندی وابسته به انسولین ( (IDDMنیز شناخته میشود


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : محمدیاسین پیام

کليات کرم شناسي

تعريف انگل انگل به موجود زنده‌اي گفته مي‌شود که در داخل يا خارج بدن موجود زندة ديگري زندگي و نيازهاي زيستي خود را از وجود آن تأمين مي‌کند و کم و بيش موجب ضرر و زيان ميزبان خود مي‌شود

زندگي انگلي
زندگي انگلي يکي از اشکال همزيستي بين دو موجود از دو جنس مختلف است که يک همزيست (انگل) در سطح يا داخل بدن همزيست ديگر (ميزبان) زندگي و تغذيه مي‌کند و به سلامت آن آسيب وارد مي‌سازد. اين همزيستي ممکن است دائمي يا موقت باشد.

کرم شناسي

کرم از کلمة يوناني هلمينز يا هلمينتوس گرفته شده كه به معني يک کرم است. کرم‌شناسي بخشي از انگل‌شناسي است که در آن کرم‌هاي انگلي و ارتباط آنها با ميزبان مورد بررسي قرار مي‌گيرد (3، 4).

انواع مختلف زندگي انگلي

انگل‌ها برحسب محل زندگي، سير تکاملي و زيست‌شناسي، به اشکال مختلف زندگي مي‌کنند:

انگل‌هاي داخلي
اين انگل‌ها در داخل بدن ميزبان زندگي مي‌کنند، مانند کرم‌هاي لولة گوارش.

انگل‌هاي اجباري
اين انگل‌ها براي بقا و سير تکاملي خود، تمام يا دست‌كم بخشي از زندگي خود را بايد در بدن ميزبان طي کنند، وگرنه از بين مي‌روند. با وجود اين، بسياري از انگل‌هاي اجباري داراي مرحلة آزادزي در خارج از بدن ميزبان هستند، مانند نماتودهاي لولة گوارش نشخوارکنندگان.

انگل‌هاي اختياري
انواعي که در خارج بدن ميزبان زندگي مي‌کنند، اغلب انگل نيستند، ولي اگر به طورتصادفي وارد بدن شوند، براي مدتي انگلي مي‌شوند، مانند آلودگي انسان به نماتود آزادزي ميکرونما .

انگل‌هاي موقتي

اين انگل‌ها در مدت کوتاهي از بدن ميزبان تغذيه كرده و سپس آن را ترک مي‌کنند، مانند زالو و ساس.

انگل‌هاي دائمي
اين انگل‌ها تمام يا قسمت مهم زندگي خود را (دوران بلوغ) در بدن ميزبان مي‌گذرانند.

انگل‌هاي تصادفي
اين انگل‌ها به‌صورت اتفاقي وارد بدن ميزباني به غير از ميزبان اصلي خود مي‌شوند، مانند آلودگي انسان به مرحلة نوزادي آسکاريس سگ.


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : منصور بلیدئی
به گزارش گروه اخبار صوتي و تصويري ايرنا، پايگاه اطلاع رساني روزنامه كانادايي 'كانوئه' گزارش داد: يك شركت بزرگ داروسازي آمريكايي موفق شد دستگاهي را با نوعي فناوري نوين جهت آزمايش خون به بازارعرضه كند كه مي تواند در درمان بيماري سرطان انقلابي بوجود آورد.
با استفاده از اين دستگاه، پزشكان مي توانند با يك آزمايش خون ساده در ميان يك ميليارد سلول، يك سلول سرطاني را تشخيص دهند.
با فناوري نوين موجود، طي يك آزمايش خون ساده سلول هاي سرطاني به سوي عامل تشخيص دهنده تست كه يك مايكرو چيپ رايانه اي است، جذب مي شوند و سپس توسط آنتي بادي هاي موجود در تست، حالتي شفاف به خود مي گيرند. در نتيجه سلول سرطاني براي پژوهشگران كاملأ واضح شده، آنها مي توانند از ميان يك ميليارد سلول حتي يك سلول سرطاني را تشخيص دهند.
پزشكان حتي مي توانند با انجام آزمايش بر روي همين سلول سرطاني، پي ببرند كه كدام ژن در فرد بيمار باعث بروز سرطان شده است و به اين ترتيب هم مي توانند با سلول سرطاني مبارزه و هم با كشف منشا بيماري با ژن اصلي مقابله كنند.
البته بايد ياد آور شد كه اين آزمايش در حال حاضر فقط قادر به تشخيص سلول هاي سرطاني در افرادي است كه در گذشته به بيماري سرطان مبتلا شده اند و در آنها سلول هاي سرطاني مجددأ باز مي گردند. فناوري كنوني به پزشكان اجازه نمي دهد كه سلول هاي سرطاني را كه براي نخستين بار در خون فرد بيمار ظاهر شده، تشخيص دهند.
به هر حال اين فناوري انقلاب بزرگي در جهت مبارزه و مقابله با سرطان به حساب مي آيد، خصوصا كه بر پايه آمار و ارقام سازمان جهاني بهداشت، بيش از 90 درصد علت مرگ بيماران مبتلا به سرطان، متاستاز و بازگشت دو باره سلول هاي سرطاني است .
اين گزارش حاكي است: اين اختراع در سال 2004 ميلادي به ثبت رسيده است و از آن زمان ده ها شركت بزرگ آمريكايي و كانادايي به دنبال دستيابي به اين فناوري بودند، اما اين دستگاه به تازگي و پس از طي مراحل آزمايشي شش ساله، براي نخستين بار به بازار عرضه شده است.
اهميت شناسايي زودهنگام سلول هاي سرطاني از آن جهت است كه بيماري سرطان زماني در بدن آشكار مي شود كه تعداد سلول هاي سرطاني بسيار زياد شده و بخشي از بدن را درگير كرده اند. تشخيص زودهنگام سرطان، درمان بيماري را به دليل محدود بودن تعداد سلول هاي سرطاني سرعت خواهد بخشيد.
موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : فاطمه گلوی
رابرت کخ در هانوور متولد شد. وی در خانواده ای که دوازده فرزند داشتند، چشم به جهان گشود.او یکی از سیزده فرزند خانواده محسوب می شد. رابرت تحصیلات خود را گوتینگن به پایان رسانید. در سال 1866 درجه دکتری خود را از دانشگاه گوتینگن دریافت نمود. او در حال حاضر یکی از بزرگترین میکروب شناسان جهان است. در ابتدایِ کار رابرت کخ مثل دیگر دانشمندان بزرگ، نبوغی در وی دیده نمی شد و هیچ کسی فکر نمی کرد یا شاید به نظر نمی رسید که بتواند روزی همراه با پاستور علم جدید باکتری شناسی را بر پایه و اساس محکم بنا نهد. او پیوسته مایل به تحقیق بود و دوست داشت که مکتشف شود، ولی همسرش با این فکر و ایده او مخالفت می کرد. در سالهای جنگ بعنوان جراح در ارتش مشغول به کار شد. رابرت کخ در ابتدای مطالعات و آزمایشات خود، خون حیوان مبتلا به یک بیماری خاصی را  مورد آزمایش قرار داد و  متوجه شد که باسیلهایی در آن خون وجود دارند. به کمک باسیلها سرم سیاه زخم را کشف کرد. سپس یک باکتری ار به بدن موشی انتقال داد و مرتبا از موشی به موش دیگر منتقل کرد. در این انتقال ها پیوسته با سیل و افزایش تعداد روبه رو شد. او توانست میکروب را خارج از بدن موجود زنده کشف کند.این نخستین با بود که میکروب را در خارج از بدن موجود زنده تولید می کردند. او نتیجه مطالعات خود را در مجله ای منتشر کرده و نشان داد که به چه طریق می توان با رنگ کردن میکروب ها آنها را زیر میکروسکوپ مشاهده نمود. او به واسطه کشف خود، پزشک مشهوری شده بود و دیگر گمنام نبود و همه او را می شناختند. کخ اصول و قواعدی را بنیان نهاد و مشخص کرد که ابتدا باید میکروب را در بدن بیمار تشخیص داد و سپس آن را کشت داده و وارد بدن دیگری کرد، اگر بیماری اصلی دوباره بروز کرد در این صورت می توان میکروب اولیه را عامل بیماری زا دانست. وی در سال 1882 میکروب سل را کشف کرد و یک سال بعد اظهار کرد تلقیح سرم می توان از مبتلا شدن جانداران دیگر جلوگیری کرد. با تکنیکهای خاص خود موفق به شناخت بساری از بیماری های عفونی گشت.در سال 1891(؟) ریاست انستیتوی امراض عفونی را بدست آورد.کخ در سال 1893 برای تشخیص و مطالعه، طاعون و وبا به آسیا سفر کرد. کخ در زمینه بیماری خواب مطالعاتی را انجام داد و متوجه شد که علت بیماری خواب مگس تسه تسه می باشد. او در سال 1905 به اخذ جایزه نوبل نائل آمد. کخ در سالهای اواخر زندگی پربارش، به بیماری که خود میکروب آن را کشف کرده بود، مبتلا شد. این دانشمند بزرگ جهان در 27 مه سال 1910 در اثر بیماری سل در سن شصت و پنج سالگی دیده از جهان فروبست.


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : منصور بلیدئی
آیا تاکنون برایتان اتقاق افتاده است که از راه دهان نفس بکشید ، چه حسی داشتید؟
وقـتـی نـفـس مـی‌كـشـی، دهـانـت را بـبـنـد!
تنفس دهانی، صورت را کشیده و دراز می‌کند. در دنیای ماشینی امروز که آلودگی هوا بیداد می‌کند و حساسیت‌های تنفسی فراوان است، این مشکل زیاد دیده می‌شود...
خیلی‌ها به دلیل حساسیت‌های تنفسی مجبورند از راه دهان نفس بکشند و دلیلش هم این است که مخاط بینی‌شان در این حساسیت‌ها متورم و مسیر تنفسی بینی‌شان مسدود شده است. اما تنفس از راه دهان، مشکلاتی را برای فک، دهان و صورت افراد ایجاد می‌کند که این مطلب به‌طور گذرا به آنها اشاره می‌کند.
عوارض تنفس دهانی را بیش از همه دندان‌پزشکان احساس می‌کنند و ممکن است تشخیص اولیه آن را دندان‌پزشکتان به شما بگوید. خشکی دهان، افزایش پوسیدگی دندان‌ها، خشکی لب‌ها، التهاب و بیماری‌های لثه به دلیل تغییر پوشش طبیعی میکروبی دهان، بوی بد دهان و اثر سوء روی فرم فک‌ها و صورت از عوارض مهم تنفس دهانی است، بازماندن مداوم دهان، فشار جانبی روی فک بالا را نیز افزایش می‌دهد.
همچنین اگر تنفس شدید دهانی در طول سال‌های رشد -از کودکی تا زمان بلوغ- ادامه داشته باشد، فک بالا می‌تواند دچار تنگی یا کاهش عرض شده و سقف دهان عمیق و کام گنبدی‌شکل ‌شود که می‌تواند روی تیغه بینی فشار بیاورد و انحراف بینی ایجاد کند.
همه این عوارض مجددا تنفس دهانی را تشدید می‌کنند. نکته دیگر اینکه باز ماندن مداوم دهان، موقعیت زبان و شکل فک پایین را هم می‌تواند تغییر دهد و صورت، حالت دراز و کشیده پیدا می‌کند. از سوی دیگر، فردی که دچار تنفس دهانی است، برای آنکه راحت‌تر نفس بکشد سر خود را به عقب خم می‌کند و این مساله روی اندام او اثر منفی می‌گذارد.
لوزه سوم و تنفس دهانی

موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : منصور بلیدئی
واژه­ی ایران که در پارسی ‌میانه به شکل «اران»(erān) بوده، و برگرفته از شکل‌های قدیمی «آریانا» یعنی سرزمین آریایی‌هاست.

واژه­ی «آریا» در زبان‌های اوستایی، پارسی باستان و سنسکریت به ترتیب به شکل‌های «اَیریه»(airya)،«اَریه»(āriya)،«آریه»(arya) به کار رفته است. و نیز در زبان سنسکریت «اریه»(ariya) به معنی سَروَر و مهتر و «آریکه»(aryaka) به معنی مَردِ شایسته‌ی بزرگداشت و حرمت است و آریایی به‌زبان اوستایی «ائیرین»(airyana) و به‌زبان پهلوی و پارسی دری «ایر» خوانده می‌شود و ایرج به‌زبان آریایی «airya» است.
ایر در واژه به‌معنی «آزاده» و جمع آن «ایران» به‌معنی «آزادگان» است.

در شاهنامه درباره­ی پسر سوم فریدون می‌خوانیم :

 


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : احسان نعمتی

فارس : عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: کمبود ویتامین ب 3 موجب کاهش حافظه، آشفتگی‌های روحی و اضطراب می‌شود.

احمدرضا درستی مطلق افزود: ویتامین ب 6 از ویتامین‌های بسیار مهم در متابولیسم مواد درشت، مغزی، به ویژه مواد پروتئین که کمبود آن موجب جنون و افسردگی می‌شود. وی گفت: از منابع غذای حاوی ویتامین ب 6 می‌توان به انواع گوشت، جوانه گندم، گندم کامل، آجیل، بادام زمینی، اشاره کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: کمبود ویتامین ب 3 یا نیاسین منجر به علائم جسمی و روحی می‌شود که مهمترین آن زوال عقل است.

درستی گفت: علائم عصبی ناشی از کمبود این ویتامین می‌تواند باعث کاهش حافظه، آشفتگی‌های روحی، افسردگی و اضطراب باشد.

وی اضافه کرد: از منابع غذایی حاوی ویتامین ب3 می‌توان به پنیر، بادام زمینی، کنجد، برنج قهوه‌ای، جوانه گندم، نان سبوسدار، جو و حبوبات اشاره کرد


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : احسان نعمتی
آیا می دانید چه ویتامینی باعث پیشگیری از بی خوابی در شما میشود ؟

 

به گفته یك متخصص تغذیه، ویتامین C موجود در مرکبات می تواند جذب آهن را چهار برابر افزایش دهد.

دکتر عاطفه افشاری  گفت: این نوع آهن در گیاهان نیز وجود دارد، منابع گیاهی آهن شامل سیب زمینی پخته با پوست، جوانه گندم برشته، سبزی های دارای برگ سبز تیره مانند اسفناج تازه و جعفری، نان گندم و انواع خشکبار است.

وی افزود: گیاهخواران و کسانی که به مقدار کم فرآورده های گوشتی را مصرف می کنند بیش از دیگران دچار کمبود آهن شده و باید آهن بیشتری مصرف کنند تا در طول زمان به بیماری بی خوابی دچار نشوند، بی خوابی در سراسر جهان یکی از جدیدترین بیماری‌هایی است که به عوامل متعدد از جمله رشد ناکافی بعضی قسمت های مغز و کاهش فعالیت فیزیکی مغز بستگی دارد که مصرف میوه‌های غنی از ویتامین C می تواند از بروز این عارضه و عواقب مخرب آن جلوگیری کند.

موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : منصور بلیدئی
تحریک بخش های خاصی از مغز در کنار بازداری قسمت های دیگر، به عملکرد مغز کمک می کند و باعث می شود توانایی های مغز با نسبت قابل توجهی بالا برود.

 

شاید این روش برای کنترل مغز کودکان اوتیستیک مفید باشد

مدتی پیش، محققین استرالیایی به این نتیجه رسیدند که تحریک قسمت های خاصی از مغز، می تواند استعدادهایی را در افرادی شکوفا کند که پیش از آن نشانی از این استعدادها بروز نداده بودند.

● اما آیا تحریک این مناطق روی حافظه هم تاثیر می گذارد؟

بر اساس گزارشی که پاپ ساینس منتشر کرده، یکی از محققین مرکز ذهن دانشگاه سیدنی در مطالعه جدیدی به ۳۶ داوطلب اسلایدهایی با شکل هایی متفاوت از نظر تعداد، رنگ و اندازه نشان داد و از آن ها خواست که در بین ۵ اسلایدی که به آن ها نشان داده می شد، اسلاید تکراری را پیدا کند. این یکی از روش های متداول سنجش حافظه است.

سپس به هر یک از افراد کلاهی داده شد که پر از الکترود بود. این الکترودها به مغز فرد با استفاده از روش جریان مستقیم، مقداری سیگنال الکتریکی خفیف می فرستادند، البته محل دریافت سیگنال در مغز افراد متفاوت بود.

نتایج مطالعه نشان داد افرادی که به واسطه الکترودها لوب قدامی گیجگاهی نیمکره راست مغزشان تحریک می شد و فعالیت همین قسمت در نیمکره چپ مغزشان بازداری می شد، تا ۱۱۰ درصد بهبودی در یادآوری اسلایدها داشتند.

به گفته محققین، لوب قدامی گیجگاهی در هر دو نیمکره برای حافظه اهمیت دارد. تفاوتشان در این است که لوب سمت چپ با زمینه سر و کار دارد و سمت راستی مسئولیت حافظه بصری را بر عهده دارد.

بنابراین بازداری لوب قدامی گیجگاهی نیمکره چپ، با حذف اشتغال مغز با اطلاعات زمینه ای، باعث شد که فرد خظاهای کم تر و در واقع در حافظه بصری عملکرد بهتری داشته باشد.

محققین معتقدند این مشکلی است که مبتلایان به اوتیسم هم دارند و این کلاه پر از الکترود می تواند برای آن ها مفید باشد.
khabaronline


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : احسان نعمتی

 

 

 

 

اسکارآکنه یاهمان چالهایی که ناشی ازجوشهای عمیقی است که دربعضی موارداین چالها سطحی و در بعضی موارد عمقی میباشد. هرچه اسکارها سطحی‌تر باشد با پر کردن و صاف کردن آن آسان‌تر و سریعتر و هر چه اسکارها عمیق‌تر باشند صاف‌تر کردن آنها دشوارتر و نیاز به زمان بیشتری دارد.

 

جهت درمان اسکارآکنه باید اول جوش فعال را متوقف نماییم ومطمئن شویم که بیمار، حداقل جوش  عمیقی نزد و بعد اقدامات لازم جهت صافترکردن فرو رفتگی‌ها را شروع نماییم که این امر معمولا توسط داروی خوراکی و یا موضعی و یا ترکیب آنها با هم امکان پذیر است.

در حال حاضر روشهای درمانی موثر برای اسکار آکنه میتواند یک با ترکیبی از چند روش زیر باشد:

1- میکرودرم ابژون:
که هرچه اسکارها عمیق تر باشند تکرار بیشتری نیاز دارد. ولی جهت اسکارهای بسیار عمیق توصیه نمی شود. دراین روش جوش فعال ، تیرگی محل جوش ها نیز بهبود می یابد و همزمان اسکارها سطحی تر می شوند. این روش یک کار فیزیکی بوده وتقریبا هیچ عارضه ای ندارد و فرد میتواند بلافاصله به محل کار خودبرگردد.

2- JPL :
دراین روش که اصطلاحا به آن لیزرJPL گفته می شود، کلاژن‌سازی پوست تحریک میشود و اسکارها سطحی‌تر می شوند و با تکرار آن پوست صاف می شود . ضمن اینکه، کمک به بستن منافذ، کاهش قرمزی و کاهش جوش فعال نیز میشود. این روش نیز عارفه خاصی ایجاد نمی کند و فرد بلافاصله به سر کار برسر کار برگردد( بدون نیاز به پانسمان ).

3- CO2 لیزر:
 در این روش جوش فعال باید قبلا درمان شده باشد و فرد تقریبا هیچ جوش فعال روی صورت نداشته باشد. دراین روش احتیاج به بیحسی موضعی میباشد. این روش به مهارت و تجربه زیاد پزشک نیاز دارد. بیمار پانسمان میشود که تا 10 روز ادامه دارد و پس از آن پوست صاف تر و صورتی رنگی ایجاد می شود که این قرمزی پوست می تواند از 1 تا چند ماه ( 3-2 ) دامه یابد و پس از آن کاملا از بین می رود وپوست یکدست وهم رنگ می شود که حتما باید دراین روش پس ازبهبودی زخم ها از ضد آفتاب استفاده شود تا محل زخم ولیزر شده تیره نشود.

* نکته مهم در لیزر پوست این است که بهبود ، اسکارها بستگی به عمق آنها دارد.
اسکارهای سطحی تقریبا کاملا صاف میشوند ولی اسکارهای عمیق تر فقط 60% بهبودی دارند ولی فرد می تواند پس از 6 ماه لیزر را مجدد انجام دهد. یا اینکه از روش های میکرودرم ابرژن وjpl جهت بهبودی بیشتر استفاده نمایند.

ازعوارض دیگرلیزرco2 به جزقرمزی میتواند pip باشد که آن تیره شدن محل لیزر شده است که بیشتردرافراد، خیلی تیره ویا کسانی که زیاد درمعرض آفتاب قرار می گیرند رخ میدهد. که درصورت بروزاین مشکل می توان با میکرودرم ابرژن و دارو آنرا از بین برد.
جدیداً دستگاه لیزر فرکشنال می تواند اسکار آکنه را طی 3 تا 5 جلسه بدون هیچ گونه عوارضی از بین ببرد

موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : منصور بلیدئی
این جراحی به صورت سرپایی با بیحسی موضعی انجام می شود در این عمل یک نوار باریک از ناحیه پشت سر برداشته شده و به واحدهای فولیکولی تقسیم شده و در قسمت جلوی سر کاشته می شود

 

مراحل مختلف عمل پیوند مو
پیوند مو به روش جدید یک عمل راحت ، قابل پیش بینی ونتایج آن مورد رضایت اکثر بیماران می باشد. هر چند که این عمل بسیار ساده و بی خطر می باشد ولی رعایت کامل نکات ایمنی به منظور حفظ سلامت بیمار و رسیدن به بالا ترین درصد رشد موهای کاشته شده در الویت قرار می گیرد.عمل در مکانی انجام می شود که تجهیزات چراحی آن کامل بوده و علایم حیاتی بیمار مرتب کنترل می شود.به دلیل ظرافت زیاد عمل وبالا بردن سرعت کار یک تیم 10 نفره این نوع پیوند مو را انجام می دهند.در تمام طول مدت عمل بیمار هوشیار بوده و می تواند فیلم مورد علاقه خود را ببیند و با دکتر و بقیه افراد تیم صحبت کند.این عمل 4 تا 6 ساعت طول می کشد و بیمار در این مدت برای خوردن و آشامیدن میان وعده ساده ممنوعیتی ندارد. تیم پیوند موی دکتر نیلفروش زاده شامل افراد کار آزموده و با تجربه می باشند و با نهایت جدیت و احساس مسئولیت کار می کنند و سعی می کنند بیماران حد اکثر ارامش را داشته باشند

 


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : فاطمه گلوی

من می خواهم مطالبی را برای شما بگویم که تا حالا نشنیدین

آیامی دانید که..............................

عمومی ترین نام درجهان محمداست

اسم تمام قاره ها باهمان حرفی که آغازشده است
پایان می یابد

مقاوم ترین ماهیچه دربدن زبان است

چشمک زدن زنان تقریبا دو برابر مردان است

شما نمی توانید با حبس نفستان خودکشی کنید

محال است که آرنجتان را بلیسید

وقتی که عطسه می کنید مردم به شما عافیت باش
می گویند چرا که وقتی عطسه می کنید قلب
شما به اندازه یک میلیونیم ثانیه می ایستد

خوک ها به لحاظ فیزیک بدنی قادر به دیدن آسمان
نیستند

وقتی که به شدت عطسه می کنید ، ممکن است
دنده شما بشکند و اگر عطسه خود را حبس کنید
ممکن است یک رگ خونی در سر و یا گردن
شما پاره شود وشما بمیرید

جلیقه ضد گلوله،ضدآتش،برف پاک کن های شیشه
جلوی اتومبیل و چاپگرهای لیزری توسط زنان اختراع
شدند

تنها غذایی که فاسد نمی شود عسل است

کروکودیل نمی تواند زبانش را به بیرون دراز کند

حلزون می تواند سه سال بخوابد

تمامی خرس های قطبی چپ دست هستند

درسال 1987خطوط هوایی امریکن ایر لاینز توانست با
حذف یک دانه زیتون از هر سالاد سرو شده در
پروازهای درجه یک خود ،چهل هزار دلار صرفه جویی
کند

فیل ها تنها جانورانی هستند که قادر به پریدن
نیستند

در40000سال قبل ، هیچ حیوانی اهلی نبود

به طور متوسط ،مردم آنقدر از عنکبوت ها می ترسند
که نمی توانند آن ها را بکشند

مورچه همیشه بر روی سمت راست خود
سقوط می کند

قلب انسان فشاری کانی ایجاد می کند تا به فاصله
سی فوتی تقریبا 8 مترخون را به خارج از بدن پمپاژ
کند

موش های صحرایی چنان سریع تکثیر می کنند، که
در عرض 18 ماه دو موش صحرایی قادرند یک میلیون
فرزند داشته باشند

صندلی الکتریکی توسط یک دندانپزشک اختراع شد


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : منصور بلیدئی

زندگي پرشتاب امروز و فشارهاي محيط كار، ميزان استرس را تشديد مي‌كند و اين فشارها را قلب بايد تحمل كند.

 

ذكر اين نكته حائز اهميت است كه روند قدرت شفابخشي بدن تحت استرس، كاهش پيدا مي‌كند و منجر به بروز مشكلات و ناراحتي‌هايي مثل افزايش فشار خون و ضعف سيستم ايمني بدن مي‌شود.

 

امروزه حتي افراد بسيار جوان و كم سن و سال هم در معرض ابتلا به مشكلات قلبي هستند. بنابراين مديريت و كنترل استرس و نيز سالم ماندن بسيار حائز اهميت است.

 

به گزارش پايگاه اينترنتي مدگورو، با دنبال كردن تغييراتي ساده در الگوي زندگي خود مي‌توانيد سلامت قلبتان را تضمين كنيد.

آنچه بيش از هر فاكتور خطرزاي ديگر بايد مورد توجه قرار دهيد ترك سيگار است. سيگار طول عمر انسان را بين 15 تا 25 سال كاهش مي‌دهد. اگر سيگاري هستيد دو برابر بيش از غير سيگاري‌ها در معرض حمله قلبي قرار داريد و به محضي كه سيگار را ترك كنيد اين خطر كاهش مي‌يابد.

 

حتما مقدار مصرف نمك را كاهش دهيد. مصرف زياد نمك فشار خون را بالا مي‌برد و خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي - عروقي را افزايش مي‌دهد.

 

سعي كنيد همواره رژيم غذايي متعادلي داشته باشيد. از ميوه‌ها و سبزيجات تازه و غذاهاي نشاسته‌اي مثل نان و برنج سبوس دار استفاده كنيد.

 

از الكل هم پرهيز كنيد. چون الكل به ماهيچه‌هاي قلبي آسيب مي‌رساند و فشار خون را افزايش مي‌دهد و باعث افزايش وزن هم مي‌شود.

 

از حداقل 30 دقيقه ورزش سبك روزانه غافل نشويد. حفظ تناسب اندام نه تنها براي قلب مزاياي بسياري دارد بلكه سلامت كل بدن و بهداشت رواني را نيز تامين مي‌كند.

 

همواره ميزان فشار خون، كلتسرول و قند خون خود را كنترل كنيد. چكاپ كلي بدن به طور منظم، هر زمان كه نياز به مراقبت پزشكي داشته باشيد به موقع شما را خبر مي‌كند.

 

نسبت به تجمع چربي اضافي دور شكم خود آگاه باشيد و همواره اندازه دور شكم خود را كنترل كنيد چون وزن زيادي و چربي دور شكم تاثير زيادي روي سلامتي خواهد گذاشت و با يك تغيير كوچك و ساده در رژيم غذايي مي‌توانيد از اين اثرات منفي جلوگيري كنيد.

 

وقتي استرس زياد مي‌شود ممكن است به خوردن افراطي، كشيدن سيگار يا مصرف الكل گرايش بيشتري پيدا كنيد در اين وضعيت سعي كنيد با تمرين يوگا و مديتيشن استرس خود را كاهش دهيد.

 

تعطيلات را فراموش نكنيد چون قلب شما هرازگاهي به استراحت و آرامش نياز دارد.

 

مراقب سابقه ارثي ابتلا به بيماريها در خانواده خود باشيد. چون ممكن است بيشتر در معرض خطر باشيد.

 

در پايان نيز تاكيد مي‌شود كه خنده بهترين درمان است. خنده در هر زماني تاثيري شگفت انگيز روي بدن دارد و راهي قابل اطمينان براي رهايي از فشارها و تنش‌ها است و به شما احساس سبكي مي‌دهد.
موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : منصور بلیدئی

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که همیشه احساس خستگی میکنید.انرِژی لازم را برای انجام کارهایتان ندارید و مدام خمیازه میکشید .در مقاله زیر بعضی مواردیکه منجر به بروز خستگی میشود را بررسی میکنیم

 

1- کمبود خواب


 
زمانیکه برنامه خواب شما به هم میریزد و یا خوابتان کمتر از حد معمول است دچار خستگی و خواب آلودگی میشوید به طوریکه این مشکل میتواند صدمات جدی به سلامت شما وارد سازد.


 
برای رفع این مشکل خواب را در اولیت قرار دهید .برنامه خوابتان را منظم سازید و در صورت بروز مجدد این مشکل با پزشک مشورت کنید.

 

 2- آپنه خواب

 

ممکن است فکر کنید که به اندازه کافی خوابیده اید اما ممکن است دچار آپنه خواب شده اید. آپنه خواب به طور خلاصه توقف تنفس در طول شب است که بدون اینکه شما متوجه شوید منجر به بیدار شدنتان میشود.


 
از دست دادن وزن , ترک سیگار به شما کمک میکند تا خواب راحت تری داشته باشید.

 

 3- خوردن بیش از حد و خوردن اشتباه

 

خوردن بیش از حد منجر به خستگی میشود .همچنین خوردن مواد غذایی اشتباهی هم همین مشکل را ایجاد میکند. با در نظر داشتن یک رژیم غذایی مناسب قند خون خود را متعادل نگه دارید.


 
افرادیکه همیشه صبحانه میخورند و در هر وعده غذایی مواد پروتئین دار را فراموش نمیکنند و انرژی از دست رفته خود را با خوردن میان وعده های مناسب باز میابند هرگز با خستگی کلنجار نمیروند.

 

 4- کم خونی

 

 کم خونی یکی از علل اصلی خستگی در زنان است.قاعدگی و از دست دادن مقداری خون باعث کمبود اهن در زنان شده و سلولهای قرمز که برای حمل اکسیژن به بافتها و ارگانها به آهن نیاز دارند در معرض خطر قرار میگیرند.


 
برای رفع کم خونی ناشی از کمبود آهن با نظر پزشک مصرف مکملهای آهن و خوردن غذاهایی غنی از اهن نظیر گوشت , جگر , حلزون صدف دار ,حبوبات و غلات غنی شده توصیه میشود.

 

5- افسردگی

 

 خستگی و سردرد میتواند عامل اختلالات عاطفی بویژه افسردگی باشد.


 
اگر شما بیش از دوهفته احساس خستگی و کمبود انرژی دارید حتما به یک روان پزشک مراجعه کنید.

 

 6- کم کاری تیروئید

 

 تیروئید غده کوچکی در گردن شماست که سوخت و ساز بدن را کنترل میکند و برای تبدیل سوخت به انرژی میباشد.


اگر شما به کم کاری تیروئید مبتلا باشید سوخت و ساز بدنتان بیش از حد آرام میشود با انجام یک آزمایش خون هورمونهای تیروئید شما اگر پائین باشدبه راحتی تشخیص داده میشود و با مصرف دارو و هورمونهای مصنوعی شما سرعت لازم در تبدیل سوخت و انرژی را کسب میکنید.

 

7- کافئین زیاد از حد

 

اگرچه کافئین در دوز پائین و متوسط هوشیاری و تمرکز را بهبود میبخشد اما مصرف بیش از حد آن منجر به افزایش فشار خون شده و در واقع یکی از علل خستگی در بعضی افراد میشود.


اگر شما از این دسته افراد هستید به تدریج مصرف قهوه , چای , شکلات را کاهش دهید .

 

8- عفونت ادراری پنهان

 

همیشه عفونت ادرار با علائمی نظیر سوزش و درد همراه نیست.گاهی خستگی میتواند علامتی برای عفونت ادراری باشد.
تست ادرار و مصرف آنتی بیوتیک برای درمان با تائید پزشک معمولا طی یک هفته خستگی را ناپدید میکند.

 

9- دیابت

 

 در افراد مبتلا به دیابت به طور غیر طبیعی قند از جریان خون باقی میماند و این منجر به بروز خستگی میشود. اگر شما مداوم احساس خستگی میکنید حتما از پزشک بخواهید برایتان آزمایش دیابت تجویز کند.


برای درمان دیابت با تغییرات در شیوه زندگی و استفاده از دارو و رژیم غذایی مناسب و انجام ورزشهای منظم اقدام کنید.

 

10- کم آبی

 

خستگی شما میتواند نشانه ای از کم آبی بدنتان باشد.بدن برای خوب کار کردن نیاز به مصرف مقدار کافی آب دارد که در صورت فراموشی چنین مشکلاتی را به بار می آورد.


حداقل دو فنجان طی یک ساعت از بروز این مشکل جلوگیری می کند
موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : احسان نعمتی

موی انسان با استفاده کردن از مواد شیمیایی مثل رنگ،دکلره،مواد فرکننده وصاف کننده ی مو و در مواقعی که مو حتی طبیعی بوده و از مواد شیمیایی هم برای تغییر آن استفاده نشده باشد با سشوار و اتو کشیدن زیاد دچار آسیب دیدگی خواهد شد.البته میدانیم که نمی توان از تغییر و تنوع در جهت زیبایی و شادابی چهره صرف نظر کرد که امری طبیعی است وفطری اما گاهی تکرار زود به زود این تغییر و تنوعها و استفاده مکرر از مواد شیمیایی آن هم در فاصله زمانهای کوتاه مدت ،همینطور سشوار و اتوی زود به زود باعث شکنندگی ،مو خوره ،ریزش زیاد،بد حالت وبی حالت شدن ودر کل آسیب های جدی مو خواهد شد که جبران این آسیبها کمی کار را برای ما دشوار خواهد ساخت .راهکار هایی برای تقویت و تا حدودی جبران این مشکل وجود دارد که کاربرد آنها در شادابی و بهتر شدن موهای آسیب دیده بی تا ثیر نیست.        

الف-برای انواع موهایی که بوسیله ی مواد شیمیایی مثل رنگ ودکلره وصاف کننده ها وفر کننده ها دچار آسیب وسوختگی شده اند انواع ویتامینهای مو مثل بوناول که در انواع جوانه ی گندم وهلویی و... به شکل کرم های مختلف در فروشگاهها یافت میشوند توصیه می شود که نحوه ی استفاده آن برای تا ثیر گذاری بیشتر آن است که حتما تاشش ماه هفته ای یکبار این نوع ویتامینها را در حمام روی موها که ابتدا توسط شامپوی مخصوص موهای آسیب دیده، شسته وآبکشی شده است هم به ریشه وهم نوک موها مالیده وخیلی آرام پوست سر را با این ویتامین ماساژ دهید وسپس در بخار حمام به مدت 20 الی 30 دقیقه بمانید تا کاملا جذب شود .چون این ویتامینها معمولا چرب هستند با آب گرم خوب بشویید تا بعد از حمام احساس چرب بودن مو را نداشته باشید. البته خیلی هم در شستن وسواس به خرج ندهید زیرا بهتر است مقدار کمی از این ویتامینها بر روی موها باقی بماند


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : فاطمه گلوی

احداث دیسکو برای زنان مسلمان در سواحل ترکیه !!!!!!

ایرنا: یک سرمایه گذار ترک قصد دارد تابستان امسال یک دیسکوی اسلامی مخصوص بانوان را در شهر آنتالیا افتتاح کند.

اسلام آنلاین به نقل از روزنامه حریت دیلی نیوز ترکیه، نوشت: پس از برپایی هتل‌ها (اختصاص بخش‌هایی از) سواحل (به بانوان محجبه) و رستوران‌های اسلامی در چند کشور اسلامی در سالهای اخیر با هدف جلب گردشگران مذهبی؟ قرار است یک دیسکوی اسلامی در ترکیه افتتاح شود که در آن مشروبات الکلی عرضه نمی‌شود.

به نوشته روزنامه حریت، دیسکوی جنت شاه که تابستان امسال در سواحل آنتالیا در جنوب ترکیه شروع به کار می‌کند، از ساعت ‪ ۱۰‬شب تا چهار بامداد فعالیت خواهد کرد و تنها بانوان حق ورود به آن را دارند. کارکنان این دیسکو نیز همگی زن هستند.


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : فاطمه گلوی

بيدار شدن مكرر ‌در حين خواب از علائم شايع اختلال خواب است و بيشتر آنهايي كه شب‌ها بيش از يك بار از ‌خواب مي‌پرند، به نوعي اختلال خواب دچارند.

 خواب؛ هر چه بيشتر، بهتر: كاش همين‌طور بود! ولي مطالعات نشان مي‌دهد احتمال مرگ زودرس در آنهايي كه بيش از8 ‌ساعت در شبانه‌روز مي‌خوابند،بيشتر است. ‌

 خوش به حال فلاني، هنوز سرش به بالش نرسيده،خوابش مي‌برد! ‌اتفاقا اين نشان مي‌‌دهد كه فلاني‌،خواب خوبي ندارد.اين كه آدم هنوز سرش به بالش نرسيده خوابش ‌ببرد، يكي از نشانه‌هاي خواب‌آلودگي است كه بايد تحت بررسي قرار بگيرد.مدت زماني كه طول مي‌كشد ‌تا خوابمان ببرد،نبايد كمتر از 5 دقيقه يا بيشتر از30 دقيقه باشد.پزشكان،مقادير كمتر و بيشتر از ‌اين محدوده را غيرطبيعي مي‌دانند.‌

 چقدر كم مي‌خوابي! همه آدم‌ها حداقل به 8 ساعت خواب شبانه احتياج دارند! ‌هيچ عدد قطعي و واحدي وجود ندارد كه بشود روي آن قسم خورد.ميزان نياز به خواب در افراد مختلف، ‌متفاوت است.به خودتان رجوع كنيد، اگر حس مي‌كنيد كه هر روز بعدازظهر خسته و خواب‌آلود ‌مي‌شويد، بدانيد كه احتمالا الگوي خواب‌تان غلط است.‌

 چقدر زياد مي‌خوابي، نخبه‌ها فقط روزي 3،‌ 4 ساعت مي‌خوابند! ‌شايد مارگارت تاچر و بيل كلينتون و چند نفر از مشاهير هاليوودي جزء نخستين كساني باشند كه رسانه‌هاي ‌غربي،درباره كم‌ خوابيدن آنها زياد حرف زدند.اما واقعيت اين است كه از نظر پزشكان، اين قبيل افراد ‌معمولا عملكرد بهتري نسبت به سايرين ندارند. كم‌خوابي،سلامت شما را تهديد مي‌‌كند و ‌تمركزتان را پايين مي‌آورد. كم‌خوابي حتي مي‌تواند بيمارتان كند و به سيستم ايمني‌ شما آسيب ‌بزند.

 من خوابم خوب است؛ فقط شب‌ها چند بار از خواب مي‌پرم! ‌به چنين خوابي نمي‌گويند خواب خوب. خوابي خوب است كه تداوم مناسبي داشته باشد.بيدار شدن مكرر ‌در حين خواب از علائم شايع اختلال خواب است و بيشتر آنهايي كه شب‌ها بيش از يك بار از ‌خواب مي‌پرند، به نوعي اختلال خواب دچارند.

 كم‌‌خوابي فقط يك چاره دارد؛ قرص خواب! ‌‌ تاثير داروهاي خواب‌آور، كوتاه‌ مدت است و كم‌كم بدن به دارو عادت مي‌كند و ديرتر به آن جواب مي‌دهد. از ‌طرفي،اگر بدن به دارو عادت ‌كند؛ قطع آن اوضاع را بدتر مي‌كند. پس براي درمان قطعي، فقط بايد به پزشك ‌مراجعه كرد تا علت اصلي بي‌‌خوابي شناخته و درمان شود.

 كم‌‌خوابي از آن دردهايي است كه چاره ندارد‌ و بايد با آن ساخت! ‌اما توصيه‌هاي ديگري هم هست كه مي‌تواند اوضاع خواب‌تان را رو به ‌راه كند: ‌پرهيز از نوشيدن چاي،قهوه، نوشابه وخوردن شكلات در ساعات نزديك به خواب. خودداري از مصرف غذاهاي سنگين و كشيدن سيگار در ساعات نزديك به خواب.‌رعايت نظم خواب؛ خوابيدن در يك ساعت ثابت، اختصاص دادن اتاق خواب به خوابيدن و اجتناب از كارهاي ‌ديگري مثل تماشاي تلويزيون و كار در آن اتاق ‌‌و بالاخره اين كه اگر بيش از نيم ساعت در رختخواب مانديد و خوابتان نبرد و احساس خواب‌آلودگي هم ‌نكرديد، بايد از اتاق خواب خارج شويد وتا وقتي احساس خواب‌آلودگي نكرده‌ايد،به رختخواب برنگرديد.


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : سارا بابایی
رشته کارشناسی علوم آزمایشگاهی زیر شاخه‌ای از گروه پزشکی است که به دانش آموختگان درا ین دوره مباحث علوم پایه پزشکی , مباحث عملی و تئوری علوم آزمایشگاهی پزشکی و برخی از دروس علوم پایه اموزش داده می شود. آنچه که باعث اهمیت ویژه این رشته در علوم پزشکی شده است نقش مهم آن در تشخیص، درمان پیشگیری و پیگیری بیماریهای مختلف است. به همین دلیل این رشته از رشته‌های شاخص دانشگاه‌های علوم پزشکی می باشد. از این گذشته سهم بسزای گرایش‌های مختلف علوم آزمایشگاهی در پیشرفت‌های چشمگیر و روز افزون فن آوری‌های بیوتکنولوژی ، ژنتیک و تست‌های تشخیصی جدید بر اهمیت این رشته می افزاید.

فارغ‌التحصیل این رشته با نمونه‌برداری از نمونه‌های بیولوژیک مانند خون، ادرار و مدفوع و ... و آماده‌سازی نمونه‌ها و آزمایش‌های مختلف بیوشیمی ، هماتولوژی ، میکروبیولوژی و ... سر و کار دارد و همچنین می‌تواند آزمایش‌های تخصصی هورمون‌شناسی ، ایمونولوژی و سایر تست‌های تخصصی را انجام دهد و مسؤول بخش‌های مختلف یک آزمایشگاه تشخیص طبی مانند بخش نمونه‌برداری، بیوشیمی ، هورمون‌شناسی، ایمونولوژی و… و یا سایر بخش‌های آزمایشگاه‌های غیر پزشکی مانند برخی بخش‌های آزمایشگاه‌های صنایع غذایی ، دارویی و یا صنعتی و کارخانه ای شود .

تاریخچه : تا سال ۱۹۷۶ رشته علوم آزمایشگاهی با نام Medical Technology خوانده می شد و پس از آن به Medical Laboratory Sciences تغییر نام داد و امروزه نیز در اکثر دانشگاههای دنیا با همین نام و یا Clinical Laboratory Sciences خوانده می شود. تا قبل از انقلاب فرهنگی در ایران دوره‌های چهار ساله کارشناسی پیوسته دایر بود که بعد از آن به شکل کاردانی و دکترای حرفه‌ای تغییر یافت واز سال ۱۳۷۲ تا سال ۱۳۸۶ مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته این رشته در دانشگاهها ارائه میگردید. از سال ۱۳۸۷ به بعد نیز این رشته در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرد.

توانایی‌های لازم : رشته علوم‌آزمایشگاهی یک رشته عملی است و جوانانی که علاقه‌مند به کار عملی هستند و نسبت به نمونه‌های مختلف بدن حساس نیستند، در این رشته موفق می‌شوند. در ضمن لازم است که دانشجو به دروس شیمی و زیست‌شناسی علاقه‌مند باشد. گفتنی است که رشته علوم‌آزمایشگاهی در کشور ما تا مقطع دکترای تخصصی (PHD) در گرایش‌های مختلف علوم آزمایشگاهی به صورت ناپیوسته دانشجو می‌پذیرد.

درس‌های این رشته در طول تحصیل : دروس پایه‌: فیزیک عمومی، فیزیک کاربردی، شیمی عمومی، بیوشیمی عمومی، فیزیولوژی، زیست‌شناسی، آناتومی‌ ، زبان عمومی . دروس تخصصی‌: مقدمات علوم آزمایشگاهی، شیمی و میکروبیولوژی مواد غذایی، زبان تخصصی، انگل‌شناسی پزشکی ، حشره‌شناسی پزشکی، قارچ‌شناسی پزشکی، ویروس‌شناسی پزشکی، ایمنی و سرم‌شناسی، باکتری‌شناسی پزشکی، خون‌شناسی، بانک خون،هورمون شناسی، بیوشیمی بالینی و پزشکی ، بافت‌شناسی، آسیب‌شناسی پزشکی، زیست‌شناسی مولکولی ، ژنتیک و کارآموزی‌ (والبته یکسری دروس دیگر).

طرح نیروی انسانی : طبق مصوبات وزارت بهداشت - درمان و آموزش پزشکی، فارق التحصیلان علوم آزمایشگاهی ( کلیه مقاطع ) نیز مانند برخی از رشته‌های علوم پزشکی موظفند نصف طول مدت تحصیل، طرح نیروی انسانی را طی نمایند، قابل ذکر است که گذراندن طرح در یکی از مقاطع، فرد را از گذراندن طرح در مقاطع بالاتر این رشته معاف می گرداند.

زمینه‌های اشتغال : فارق التحصیلان این رشته می توانند در زمینه درمانی – بهداشتی – آموزشی – پژوهشی و تشخیصی در مراکز زیر اشتغال یابند: مراکز آموزشی – درمانی و بهداشتی وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی، بیمارستانها و آزمایشگاه‌های تشخیص طبی خصوصی ، بیمارستان‌های وابسته به سازمان تامین اجتماعی و بیمه خدمات درمانی، پزشکی قانونی، مراکز سازمان انتقال خون، مراکز پژوهشی – تحقیقاتی دولتی و خصوصی، آزمایشگاه‌های صنایع دارویی و غذایی و. . .

موقعیت شغلی در ایران : رشته علوم‌آزمایشگاهی از جمله رشته‌هایی است که بازار کار نسبتاً خوبی دارد ( البته در شهرهای مختلف و اینکه متقاضی استخدام در چه نوع آزمایشگاهی باشید متفاوت است ) . زیرا امروزه جامعه ما به امر بهداشت و سلامتی پی برده است و بی شک بدون استفاده از آزمایشگاه‌های تشخیص طبی حفظ سلامت جامعه و جلوگیری از شیوع بیماری‌های عفونی و آلرژی‌ها یا مبارزه با بیماری‌های ژنتیکی امکان‌پذیر نیست‌.

مقطع کارشناسی ارشد : فارق التحصیلان مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی می توانند از طریق آزمون کارشناسی به کارشناسی ارشد در گرایش‌های زیر ادامه تحصیل دهند : بیوشیمی بالینی، خونشناسی، انگل شناسی، میکروب شناسی، قارچ شناسی، ویروس شناسی، ژنتیک انسانی، ایمونولوژی، بیوتکنولوژی، فیزیولوژی ، سم‌شناسی و سایر رشته هایی که طبق مصوبات مجوز ادامه تحصیل در آن را دارد .

مقطع PHD : فارق التحصیلان کارشناسی ارشد با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد به PHD می توانند در گرایش‌های مذکور شرکت نمایند.

بزرگداشت علوم آزمایشگاهیان تشخیص طبی کشور : از ۳۰ فروردین ۱۳۸۲ که اولین بزرگداشت حکیم فرزانه و دانشمند برجسته ایرانی، سید اسماعیل جرجانی، بنیانگذار علم آزمایشگاه برگزار گردید، این روز به عنوان روز بزرگداشت علوم آزمایشگاهیان تشخیص طبی تعیین شد و هر سال انجمن‌ها و تشکل‌های علوم آزمایشگاهی این روز را گرامی می دارند.

این رشته از آن جهت که بسیار حساس و تعیین کننده در سلامت جامعه و بسیار کمک کننده در تشخیص پزشکان می‌باشد ، نقشی بسیار کلیدی و مهم در عرصه پزشکی ایفا میکند. و دانشجویان این رشته بایستی به این باور برسند که کاری بسیار حساس و دقيق را انتخاب نموده اند وبایستی خود را به صورت یک قطب و قدرت علمی در بیاورند و تا جایی که می توانند بر اطلاعات علمی خود بیفزایند.

گفتنی است که رشته علوم‌آزمایشگاهی در کشور ما تا مقطع کارشناسی به صورت ناپیوسته دانشجو می‌پذیردو پس از آن فرد می تواند در دیگر گرایش‌های این رشته اعم از بیوشیمی وهماتولوژی و غیره ادامه تحصیل دهد.

همچنین در ایران روز 30 فروردین به عنوان روز علوم آزمایشگاهی (روز بزرگداشت حکیم جرجانی) نامیده شده است . هرچند این روز چندان برای مسئولان به چشم نمی آید!


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : فاطمه گلوی

 

دوستان اگر اخبار و محافل علوم آزمایشگاهی را دنبال کرده باشید بحث برقراری دوباره دکترای علوم آزمایشگاهی کم کم در بین محافل آزمایشگاهی گرم می شود ولی هیچ حرکتی در این زمینه انجام نمی گیرد بنا به دلایلی !!!! از شما می خواهیم که نظر خودتان را در این مورد بیان کنید و از همه مهتر اگر راه حل منطقی کوتاه مدت و یا بلند مدت به نظرتان می رسد با دوستان مطرح کنید شاید گشایشی باشد!  هیچ کاری هم نتوانیم بکنیم لااقل بحث را بین خودمون پیگیری کرده ایم و بقیه (!) هم می بینند که در کار خود جدی هستیم


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی، خبرهای داغ!!!
تاریخ :
نویسنده : منصور بلیدئی
از روش درمانی همیوپاتی چه می دانیم؟

پزشکی هومیوپاتی روش درمانی ویژه‌ای است که باتحریک دقیق سیستم ایمنی وحیاتی بیمار با داروهای ویژه، فرد را به سمت بهبودی سوق می‌دهد. بر پایه اصول نخستین هومیوپاتی هر ماده‌ای که دربدن تندرست یکسری نشانه‌های بیماری ایجاد کند درصورت تجویز به فرد بیمار باهمان علایم بیماری وی را درمان خواهدکرد، البته به شرط آنکه نشانه‌های موجود در بیمار و نشانه‌هایی که آن ماده دارویی می‌تواند ایجاد کند، تا حد ممکن همانند باشد. خصوصیات روحی و عصبی جایگاه ویژه‌ای در درمان هومیوپاتی دارد. اگرچه بیمار تنها برای یک درد جسمی به پزشک هومیوپات مراجعه کرده‌است، ولی باید واقعیت‌های روحی، عاطفی و عصبی خود را با پزشک درمیان بگذارد. هر بیماری که نیروی حیاتی وی از میان نرفته باشد می‌تواند از هومیوپاتی انتظار بهبود داشته باشد. با نگرش به اینکه هومیوپاتی با تحریک سیستم ایمنی بدن عمل می‌کند، چنانچه این سیستم و ساختار بدن دچار نابودی برگشت ناپذیر شود امید به بهبود کاهش می‌یابد. هومیوپاتی یعنی همانند بیماری و به تعبیری دیگر درمان با همانند، یا درمان بدست عامل همانند بیماری است. مهم‌ترین ویژگی این روش درمانی نگرش کلی به انسان‌ها از دید جسمی، روانی و احساسی است. در این درمان از داروهایی بهره گیری می‌شود که علایم بیماری را پوشش دهد تا با تحریک پسندیده سیستم ایمنی و حیاتی بیمار و هوشیار کردن سیستم دفاعی بدن، بیماری را درمان کند.

تاریخچهاین روش درمانی به شیوه علمی ‪ ۲۰۰‬سال پیش بدست پزشک آلمانی به نام ساموئل هانه‌من ابداع شد. هومیوپاتی، انرژی درمانی، حجامت و روش‌های دیگر خونگیری «طبیعت درمانی» یا «‪ «Naturo Pathy‬نامیده می‌شوند.
همیوپاتی چگونه ابداع شد؟
هانمن که خانوادهٔ خود را در اثر طبابت های نادرست آن زمان از دست داده بود، تصمیم به ترک طبابت می گیرد و به ترجمهٔ کتب پزشکی آن دوره می پردازد. هنگامی که مشغول ترجمهٔ کتابی بود، به این جمله بر خورد : "گیاه گنه گنه بیماری مالاریا را درمان می کند."
او که پزشک ماهری بود، از این جمله متعجب می‌شود و مقداری از این گیاه را تهیه و در هنگام کار از آن مصرف می کند.
بعد از مدتی مشاهده می کند که علائم بیماری مالاریا در او ظاهر می‌شود. و با تجربهٔ این حالت بر افراد دیگر، اولین قانون خود را می نویسد : "مشابه، مشابه را درمان می کند."
قانون اول همیوپاتی "مشابه، مشابه را درمان می کند."
این جمله بدین معنی ست که هر ماده که در یک فرد سالم، ایجاد بیماری می کند، این ماده می تواند افرادی را که این بیماری را دارند، درمان کند.
تایید هومیوپاتیروش درمانی هومیوپاتی ازسوی سازمان بهداشت جهانی پذیرفته شده و هم‌اکنون کاربرد هومپوپاتی درشبکه بهداشتی و درمانی کشورهای گوناگون و در کشور ما بدست وزارت بهداشت و درمان پذیرفته شده وامکان پزشکی برای پزشکان آموزش دیده نیز مجاز دانسته شده‌است. سازمان غذا و داروی آمریکا ‪ FDA‬ کلیه داروهای هومیوپاتی را به‌رسمیت شناخته و هم اکنون این روش درمانی در کشورهای انگلستان، آلمان، فرانسه، هلند، سوئد، کانادا، آمریکا، هندوستان، پاکستان و برزیل خدمات درمانی به بیماران ارایه می‌دهد.
طبیعت و هومیوپاتی
طبیعت و گیاهان در تهیه داروهای هومیوپاتی نقش مهمی دارند زیرا گیاهان با هر ویژگی و خصوصیات به نام ماده اصلی داروهای هومیوپاتی، همان همان ویژگیهای جسمی – روانی – ذهنی خود را نگهداری می‌کنند. یعنی اگر گیاهای تنهایی را می‌پسندد و از رشد با گیاهان دیگر در کنار خود بیزار است و در حین تماس با شی بیگانه فشرده می‌گردد و دیگر...؛ از همگی این رفتارها در حلالهای داروهای هومیوپایت نشان و رد پایی بر جا می‌ماند. برای نمونه به موارد زیر توجه کنید. بکارگیری گیاه
کاج به چرایی دارا بودن دانه‌های برجسته و توپر برای درمان خالهای گوشتی. چون این گیاه سبز است، برای درمان ناراحتیهای کیسه صفرا که رنگی سبز به پوست می‌دهد، بکار می‌رود. به چرایی داشتن ماده زرین که به گونه عرق از بدن گیاه بیرون می‌شود و بوی ویژه‌ای دارد برای درمان بیمارانی با افزایش تعرق بهره گیری می‌گردد
بهرگیری از
گل آفتابگردان (قسمت میانی) به چرایی همانندی آن به ناحیه چشم در درمان بیماریهای مربوط به بینایی و یا به انگیزه گلهای زرد آن در درمان بیماری زردی یا یرقان کاربرد دارد. چون درون گردو همانند مغز انسان برجستگیها و فرو رفتگیهای فراوان دارد از آن به نام داروی تقویت کننده نیروهای دماغی بهره گیری می‌گردد. در تهیه این داروها حتی سم مار کبرا، زنبور و یا میکربهای کشته شده که به گونه طبیعی در روده انسان می‌باشند کاربرد دارند . در 80 سال گذشته پژوهشگران آلمانی با انجام تحقیقت گسترده 12 نوع نمک معدنی موجود در نسوج بدن را شناسایی کردند و مدعی شدند که همگی بیماریها با این 12 نوع نمک معدنی قابل مداوا می‌باشندداروهای هومیوپاتیاین داروها منشا طبیعی دارد که بیش از ‪ ۷۰‬درصد گیاهان، ‪ ۲۰‬درصد عناصر کانیها و مواد طبیعی تهیه می‌شوند. هومیوپاتها با نگرش به ویژگیهای گیاهان بر روی بدن از آنها در تهیه دارو بهره می‌برند. برای اینکه مفهوم این عبارت کاملاً درک شود باید مثالی را در نظر بگیریم در حین پوست کندن پیاز یا خرد کردن آن چشمان اشک آلود و قرمز گشته و به خارش و سوزش می‌افتد و گاهی نیز با آبریزش بینی همراه است. اگر توجه کرده باشید همه این علایم مربوط به سرماخوردگی می‌باشند داروسازان هومیوپات از این همانندی بهره می‌گیرند و داروئی جهت بهبود سرماخوردگی از همان پیاز تهیه می‌کنند نام این دارو Alium Sepia می‌باشد که برای سرما خوردگیهایی از نوع خارش چشم، گلو و آبریزش بینی و چشم، حساسیت و قرمزی چشم همراه با عطسه می‌باشد. به روش، بکارگیری قانون همانندی ها گفته می‌شود. یکی دیگر از داروهای سرشناس هومیوپاتی داروی Ipecacuanha است ( آی په کاکوانا) که به گونه اختصاری IP هم نوشته می‌شود. این دارو در پزشکی رایج هم بهره گیری می‌شود، منتها به نام قی‌آور. بنابراین بر پایه فلسفه پزشکی هومیوپاتی که می‌گوید هر بیماری‌ای با داروی همانند آن درمان می‌شود، چون این دارو در کسان تندرست ایجاد تهوع می‌کند، بی گمان زمانی که شخصی دچار تهوع باشد، به انگیزه مشابهت با بیماری، مایه درمان آن خواهد شد! منشا این دارو، گیاه Cephaelis ipecacuanha است. کسانیکه نیازمند این دارو هستند، کم وبیش در همه شرایط دچار تهوع هستند. فردی را تصور کنید که دچار تهوع همیشگی است و در هیچ وضعیتی از آن رهایی ندارد. سردردش همراه تهوع است، دشواریهای گوارشی همراه تهوع .... بیشتر چند نشانه ویژگی دیگر هم به تشخیص درست این دارو کمک می‌کنند. برای نمونه زبان بیمار تمیز و بدون بار است و بیشتر تشنه هم نیست. تصور کنید که تجویز دوز مناسبی از این دارو، به‌سرعت و آسانی شخص را از این مصیبت رها می‌کند و بیمار به جان هومیوپاتی نیایش خواهد کرد!
Ip همچنین داروی مناسبی برای دشواریهای تنفسی، خونریزی‌های احشای درونی و گونه‌های دشواریهای گوارشی است. لازم به روشنگری نیست که به هیچگونه سرخود دارو مصرف نکنید و حتما با یک هومیوپات زبردست رایزنی نمایید.
نحوهٔ تهیهٔ داروهای همیوپاتیمادهٔ مورد نظر را درون الکل 60% می ریزند و در طی دو هفته آن را از صافی عبور می دهند. به مادهٔ بدست آمده، محلول مادر می گویند. برای کم کردن و در واقع از بین بردن مواد سمی آن، از محلول مادر یک قطره (cc 1) برداشته و در 99 قطره (99 cc) آب می ریزیم. با این کار، محلول 0.01 بدست می آید. دوباره یک سی سی از این محلول را در 99 سی سی آب می ریزیم و این بار محلول 0.0001 بدست می آید. اگر به رقیق کردن محلول تا 12 بار ادامه دهیم، محلول 10 به توان منفی 24 به دست می آید که از عدد آوگادرو کوچک‌تر می‌شود. که این بدین معنی ست که حتی یک مول از این ماده در محلول وجود ندارد.
این عمل را تا 100 و یا 1000 بار تکرار می‌کنند و جالب اینجاست که هر جه محلول رقیق تر می‌شود، خاصیت دارویی آن قوی تر می‌شود.
فهرست برخی از نمکهای معدنی و کاربرد آنهادر هومیوپاتی
پتاسیم فسفات: کمبود آن در بدن سبب سردردهای عصبی یا افسردگی و بی خوابی می‌گرددمنیزیم قسفات: در درمان سردرد ها، نوریتها و سیاتیکها کارساز می‌باشدسدیم کلرید: همان نمک خوراکی می‌باشد که به شیوه هومیوپاتی تهیه می‌گردد و وظیفه آن بدن را بر دوش دارد چنانچه آب نسوج مغز کاهش یا افزایش یابد اختلالاتی چون ناامیدی، استرس، افسردگی، سردرد، خواب بسیار، و نبود خودباوری پدید می‌آیدکلسیم فلوئورات / کلسیم فسفات / کلسیم سولفات / آهن فسفات / پتاسیم کلرات / پتاسیم سولفات / سدیم فسفات / سدیم سولفات / سیلیکون
پژوهشگران این دوازده نمک را از سوزاندن پیکر انسانی بدست آورده‌اند و چنین معتقد هستند که همگی بدن از این نمکها حاصل آمده است. هومیوپاتی دارای 3000 نوع دارو است در حالی که پزشکی نوین حدوا 800 نوه دارو دارد در پزشکی هومیوپاتی 60 درصد از داروها سرآغاز گیاهی و 40 درصد آنها سرآغاز شیمیایی و حیوانی دارند.
رژیم غذایی در حین درمان
درمانگران هومیوپاتی پس از آنکه دارویی پسندیده را تشخیص دادند از بیمار می‌خواهند که پس از تجویز داروها از رژیم غدایی ویژه‌ای در حین درمان بهره گیری کند دکتر هانمان برخی از غذاها و نوشیدنیها را بازداشته در حین درمان را چنین فهرست بندی کرده است: از قهوه، چای گیاهی، مشروبات الکلی و مایعات عطرآگین دوری گردد گلهای خوشبو در پیرامون خانه فرد تحت درمان با داروها مجاورت پیدا نکند داروهای شوینده خوشبو دندان بهره گیری نشود اغذیه‌هایی با ادویه‌های بسیار خوشبو و گیاهان دارویی خام مصرف نشود از مصرف مارچوبه، کرفس، پیاز، سیر، پنیر کهنه و گوشتها پرهیز گردد از قند و شکر سفید بهره گیری نگردد از اتاقهای گرم و لباسهای پشمی و زندگی در پیرامون بسته دوری شود از کاربرد هر گونه دخانیات و مواد مخدر خودداری شود از مصرف داروهای آنتی هیستامین، داروهای کورتن دار و پمادهایی مانند ویکس پرهیز گردد برای دستیابی به سلامتی کامل در درمان هومیوپاتی پنچ مرحله فوق در نظر گرفته شده است. ساموئل هانمان شروط رسیدن به درمانی موفق را سه اصل بنیادی زیر می‌داند سرعت در درمان - آرامش روانی - دوام و ادامه
نقد بر هومئوپاتی
تا به امروز هیچ مدرک مستدل علمی یا آزمایشی که ثابت کند این شیوهٔ درمانی واقعاً مؤثر است ارائه نگردیده است.

موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : محسن شجاعی زاوه
عسل که واژه ای با ریشه عربی است به ماده شیرین تخمیر شده ای گفته می شود که زنبورعسل آن را تولید می کند . قرآن کریم از تاثیر شفادهندگی عسل سخن می گوید و همچنین از حضرت رسول خدا(ص) روایت شده که می فرمایند: "مردم به چیزی همانند عسل شفا نیافته اند که آن شفای همه دردهاست."

حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام نیز می فرماید: "عسل شفای همه بیماریهاست و هیچ بیماری نیست ، مگر اینکه بلغم آن را کاهش می دهد و به قلب جلا می بخشد."

بوعلی سینا بزرگترین پزشک مسلمان در قرن چهارم در کتاب" قانون "در طب می نویسد:

عسل اندرون را تقویت ، نیرو را زیاد و اشتها را بازمی کند.

همچنین در جای دیگری کاربرد آن را به صورت نان عسلی وآرد گندم بر روی زخم توصیه می کند و می گوید عسل در به هم آوردن زخمهای چرکین کمک می کند.

مصرف عسل شاید قدمتی به درازای حیات انسان داشته باشد.

قدیمی ترین اسناد پزشکی با قدمت حدود 3500 سال قبل از میلاد که در مصر کشف شده نشان می دهند که عسل برای درمان زخمهای گوارشی، کلیه، چشم و دیگر اندامها استفاده می شده است.


نحوه تولید عسل

زنبورابتدا شهد گلها یا گیاهان را مکیده ودر چینه دان خود با بزاق مخلوط می کند و با چندین بارفرو بردن و بیرون آوردن آن را در کندو به زنبورهای جوان تحویل می دهد. زنبورهای جوان نیزکه غدد آنزیم ساز آنها به حداکثر رشد رسیده، شهد را دهان به دهان می چرخانند و پس از مخلوط کردن با بزاق دهان و فرو بردن و بیرون آوردن از چینه دان عسل ساز خود و گرفتن قسمتی از آب ، آن را تبدیل به عسل می کنند. این عسل در حجره های موم مانند برگردانده می شود . سپس زنبورها با بال زدنهای مکرر آب آن را تبخیر کرده و در نتیجه عسل پخته شده روی آن را با یک ورقه موم سفید می پوشانند. مقدارمختصری از عسل را خود زنبورها مصرف می کنند و بقیه حاصل زحماتشان را ما انسانها استفاده می کنیم. جالب اینکه دانشمندان معتقدند زنبور به هنگام ساختن عسل آنچنان ماهرانه عمل می کند که خواص درمانی و دارویی گیاهان کاملاً به عسل منتقل شده و محفوظ می ماند.

رنگ عسل بر حسب آنکه زنبور بر چه گل و ثمره ای نشسته و از آن بهره گیری کرده تفاوت می کند.


ترکیبات عسل

1- عسل مهمترین منبع مواد قندی طبیعی است و تا کنون 15 نوع قند در آن کشف گردیده که از مهمترین آنها می توان به فروکتوز( قند میوه) به نسبت 40% و گلوکز ( قند انگور) به نسبت 30% و ( قند نیشکر) به نسبت 40% اشاره کرد.

2- عسل به لحاظ داشتن برخی از مواد تخمیری در تبادلات غذایی و کمک به هضم غذا در میان خوراکی ها بالاترین مرتبه را دارد ، مهمترین مواد تخمیری موجود در عسل عبارتند از: آمیلاز، که مواد نشاسته ای را مبدل به قند و اینورتاز، که قند معمولی را به قند انگور و قند میوه مبدل می سازد و نیز کاتلاز، پروکسیداز، ولیپاز.

3- عسل دارای ویتامین های بسیار است که از جمله مهمترین آنها ویتامینB6 , B5 , B2 , B1 ، ویتامینA , E , K , C است. هر چند مقدار این ویتامین ها در عسل زیاد نیست ولی کافی و مفید است. البته مقدار این ویتامینها بستگی به نوع شیره ای دارد که زنبور از گلها می گیرد.

4- عسل دارای انواع پروتئین، اسیدهای آمینه، اسیدهای آلی مثل اسید فورمیک، مشتقات کلروفیل مقداری آنزیم و محرک های حیاتی و رایحه های معطر است.

5- املاح معدنی در عسل فراوانند از جمله: کلسیم ، سدیم، پتاسیم، منگنز، آهن ، کلر ، فسفر، گوگرد و ید.

بسیاری از محققین تاکید دارند که عسل دارای عوامل قوی ضد میکروب است.


موارد استفاده عسل در پزشکی

از عسل در موارد گوناگون به صورت خوراکی و یا به صورت موضعی در درمان بیماریها در طب اطفال، بیماریهای گوارشی، بیماریهای تنفسی، بیماریهای چشمی، بیماریهای زنان و زایمان، بیماریهای گوش و حلق و بینی، بیماریهای قلبی، بیماریهای کلیه و دستگاه عصبی استفاده شده است. شیوع انواع میکروبهای مقاوم به آنتی بیوتیک اخیرا منجر به ارزیابی مجدد روشهای درمانی باستانی از جمله عسل شده است . تحقیقاتی که امروزه بر روی عسل انجام شده ، بر یافته های گذشتگان صحه گذاشته است.

عسل محتوی آنزیم هایی است که ممکن است در فرآیند ترمیم با تحریک ایجاد بافت کمک نماید.

عسل مایع ورمی(یا چرک) را جذب می کند واز این طریق زخم را تمیز می نماید. همچنین عسل درد و تحریک را کاهش می دهد و بوی نامطبوع را از بین می برد.


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : فاطمه گلوی
سردرد و تعريق زياد، نشانه كم خوني است ( بيماريها )  
 
 

 

يك متخصص تغذيه گفت: خستگي هاي زودرس همراه با ضعف، ناتواني جسمي و فكري، بي تفاوتي، سرگيجه، سردرد، بي اشتهايي، بي ميلي به غذا و تعريق زياد نشانه هاي كم خوني است.
    سيد ضياءالدين مظهري  فقر آهن را از عوامل كم خوني برشمرد و افزود: مقدار آهن بدن افراد مختلف با توجه به سن، جنس، اندازه بدن و عادات غذايي و نوع غذاهاي مصرفي متفاوت است.
    وي گفت: آهن به عنوان يك ماده بسيار لازم و مهم در امر خونسازي و تشكيل «هموگلوبين» براي خون و «ميوگلوبين» براي عضلات به شمار مي رود. به گفته مظهري ريزش مو، بي حسي و سبكي سر، افزايش ضربان قلب، ورم قوزك پا، عدم تحمل ديگران، پرخاشگري، قاشقي شدن ناخن ها، نازك و شكننده شدن ناخن، كم آوردن نفس در سر بالايي ها، ابتلاي مكرر به سرماخوردگي ها و عدم مقاومت در مقابل بيماري هاي عفوني نشانه ها و علائمي از كم خوني يا آنمي هستند. اين متخصص تغذيه افزود: اختلال در بلوغ گلبول هاي قرمز خون تحت تاثير فقر 3 ماده مغذي آهن، اسيد فوليك و ويتامين B12 است. كم خوني در بزرگسالان به علت عدم توانايي حمل اكسيژن مورد نياز بافت هاست.
    وي گفت: چنين افرادي به علت خستگي زودرس فعاليت بدني خود را كاهش داده و اگر مشغول فراگيري باشند با كاهش چشمگير توان آموختن روبه رو مي شوند


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : فاطمه گلوی
بيماري شبكيه در مبتلايان به ديابت و فشارخون ( بيماريها )  
 دبيركل انجمن چشم پزشكي ايران گفت: تمام بيماري هاي بدن در شبكيه بازتاب دارد، ولي عوارض بيماري هايي مانند ديابت و فشار خون شايع تر است.
    دكتر امين الله نيك اقبالي در گفتگو با ايسنا افزود: عوارض ابتلابه ديابت و فشار خون به صورت خونريزي درون شبكيه و نشت آب و مايع از عروق خوني درون شبكيه ظاهر و باعث تاثير سوء در بينايي مي شود.
    اين فوق تخصص شبكيه با بيان اين كه همه مبتلايان به ديابت در معرض ابتلابه اين بيماري هستند، تاكيد كرد: آنان حتما بايد به چشم پزشك مراجعه كنند و پس از تشخيص مي توان به اين بيماران با ليزر يا تزريق آمپول داخل چشم كمك كرد.
    وي توصيه كرد: افراد ميزان قند، چربي و فشار خون خود را كنترل كنند چون با اين كار احتمال ابتلابه بيماري شبكيه بسيار كاهش مي يابد. اين استاد دانشگاه علوم پزشكي ايران با اشاره به بيماري نقطه زرد چشم گفت: اين بيماري در افراد مسن ديده مي شود و شخص بر اثر ابتلابه آن، ديد مركزي خود را از دست مي دهد و نمي تواند مطالعه كند. نقطه زرد چشم سال هاي زيادي غيرقابل درمان بود ولي در سال هاي اخير دارويي موثر براي درمان آن ساخته شده است كه باعث حفظ ديد چشم مي شود، البته به شرطي كه بيماري به موقع تشخيص داده شود.
    نيك اقبالي با اشاره به چگونگي تشخيص اين بيماري افزود: فرد بايد هر روز ديد 2 چشم خود را مقايسه كند. اگر احساس كرد كه ديد يكي از چشم ها كم شده يا اطراف را كج و معوج مي بيند به پزشك مراجعه كند. براي درمان اين بيماري معمولاآمپول داخل چشم تزريق مي شود كه در بيشتر موارد، موثر است
موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : فاطمه گلوی

مصرف سير کهنه موجب کاهش فشار خون مي شود ( دانستنيها )  
 


محققان دريافته اند مصرف سير كهنه در کنار داروهاي رايج، مي تواند موجب کاهش فشار خون بالاشود. يک گروه بين المللي از پژوهشگران به سرپرستي دانشمندان دانشگاه آدلايد در استراليا دريافته اند عصاره سير مي تواند به درمان فشار خون بالاکمک کند. به گفته آنها، سير خام يا پخته و يا پودر سير به اندازه عصاره سير کهنه در درمان فشار خون موثر نيست. همچنين پرفشاري خون، عامل خطر مهمي براي بيماري قلبي و عروقي است


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : محسن شجاعی زاوه
                   عرق کف دست ارثی است.

دانشمندان دریافتند که عرق کردن کف دستها که باعث ناراحتی و شرمندگی فرد می شود ، نشانه عصبی بودن شخصیت نیست بلکه مشکل رایجی است که از والدین به ارث رسیده است .

مطالعه جدید دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ثابت می کند که عرق آلود بودن کف دست یک اختلال واقعا فیزیولوژیکی است که می تواند از نسلی به نسل دیگر منتقل شود .

تحقیقات این دانشمندان بیانگر شواهد نیرومندی است که سندرم کف دست عرق آلود منشا ژنتیکی دارد  و 5 درصد جمعیت به این سندرم مبتلا هستند .

محققان سوابق خانوادگی 49 بیمار مبتلا به تعریق بیش از حد کف دست ها را بررسی کردند و دریافتند در 65 درصد این افراد این بیماری مجددا مشاهده شده است .

اما در گروه کنترل افرادی که به این سندرم مبتلا نبودند ، هیچ موردی از بازگشت این سندرم در خانواده شان گزارش نشد .

محققان روش درمان موفقیت آمیزی برای این سندرم یافته اند که یک عمل جراحی با حداقل تهاجم است و شامل قطع یک عصب غیر حرکتی دستهاست .

                 آیاجویدن آدامس مفیداست؟

آدامس یک واژه فرنگی است که از حدود پنجاه سال پیش ، در ایران استعمال گردیده است. سقز معادل فارسی آدامس است که در حقیقت ، یک کلمه ترکی و جمعی از گونه های مختلف پسته وحشی است که آن را از ساقه درخت "بنه" به دست می آورند .

ظاهراً این واژه باید با "سق" به معنای کام و سق زدن به معنای جویدن لقمه خشک و سق سیاه به معنی آدم بددل و چشم شور ، هم ریشه و هم خانواده باشد .

برای آنکه سقز بادکنکی و کشدار شود با میوه گیاه پیچنده ای که شبیه زالزالک است به نام ازملک یا کامپوره ، آمیخته می گردد.

آدامس را به عربی "علک" گویند . "علک اصطک" نوعی آدامس است از صمغ اصطکی به وجود می آید . جویدن این سقز ، هم بر تراوش بزاق می افزاید و هم گونه ای از میکروب های مولد بوی بد را کاهش می دهد .

مزایای جویدن آدامس :

1- بازکردن شیپور اوستاش در اختلالاتی مانند بدکاری شیپور یا در شرایطی چون فرود هواپیما و صعود به کوهستانها که گوش دچار هواگرفتگی می شود ، یعنی فشار منفی در صندوق صماخ حاکم می گردد ، ماهیچه های بازکننده شیپور اوستاش با خمیازه یا هوا دادن به گوشها با بینی بسته یا با بلع فعال می گردد . در اینگونه موارد جویدن آدامس کمک زیادی به فعال شدن این ماهیچه ها می کند .

2- تراوش بزاق در موارد یا بیماری های خشکی دهان در اثر کمبود ترشحات بزاق به نام گزروستومی ، در بیماری هایی مانند بیماری شوگرن که غدد بزاقی بزرگ می شوند و گزروستومی حاصل می شود ، آدامس و سقز ، سبب تحریک بزاق در چنین حالاتی می شوند .

3- آدامس جویدن در موارد فلج عضلات صورت مانند فلج عصب زوج هفتم یا فلج بل توصیه شده است ، که کمک به باز توانی ماهیچه های صورت می کند . هر چند عمل جویدن توسط ماهیچه های جونده یا پتریگوئید انجام می گیرد که مربوط به عصب زوج پنجم است .

4- آدامس جویدن در خوشبو کردن دهان موثر است . 85 درصد بوی بد دهان مربوط به فضای دهان می شود و میکروب های هوازی در تولید این بوی آزار دهنده دخالت دارند . از این گذشته ، تحریک تراوش بزاق در اثر آدامس در هضم غذا نیز موثر است .

5- جویدن آدامس برای تمرکز فکر و حواس و کاهش استرس موثر می باشد .


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : محسن شجاعی زاوه
كشتار، شكنجه و زندان، اینها روشهایی است كه دولتهای مستبد برای ادامه حمایت خود به كار می برند، اما فكر نكنید این روشها تنها به انسانها مربوط می شود، تحقیقات نشان می دهد بعضی از حشرات مدتها قبل از انسان به این روشها رو آورده اند!

زنبورعسل یك نمونه بارز از این نوع حشرات است. در هر كندو ملكه فرمانده تمام زنبورها به حساب می آید وهیچ كس اجازه ندارد از دستورات او سرپیچی كند و تنها ملكه است كه اجازه تولید مثل و تخمگذاری را دارد. با وجود این كه زنبورهای كارگر هم توانایی تخمگذاری دارند، ولی آنها در واقع از این كار به نفع ملكه صرف نظر می كنند . آنها حتی حاضرند جان خود را به خاطر حفظ ملكه به خطر بیندازند، اما در اجتماع زنبورها هم مثل هر جامعه ای ممكن است عده ای از قوانین سرپیچی كنند. در میان زنبورهای كارگر ممكن است تعداد كمی شروع به تخم گذاری كنند. این كار نه تنها به ضرر ملكه تمام می شود. بلكه حتی برای زنبورهای كارگر دیگر هم چندان خوشایند نیست. به همین دلیل عده ای از زنبورها مثل پلیس عمل می كنند و با شناسایی این زنبورها مانع از تخمگذاری آنها می شوند. آنها حتی تخمهایی راكه این زنبورها می گذارند از بین می برند. تنها زنبورهای عسل نیستند كه این رفتارها را از خود بروز می دهند. در واقع مشابه این پدیده در بسیاری از حشرات كه به صورت اجتماعی زندگی می كنند، وجود دارد.

برای مثال بعضی از انواع مورچه ها كه در مناطق استوایی زندگی می كنند حتی از زنبورها هم سختگیرتر هستند. جمعیت این مورچه ها در هر دسته از صد تا تجاوز نمی كند. در میان این مورچه ها ملكه وجود ندارد و تمام مورچه های ماده توانایی تولید مثل دارند؛ اما در میان آنها تعداد بسیار كمی اجازه تخمگذاری دارند و اگر سایر مورچه های ماده تخمگذاری كنند، مجازات سختی در انتظار آنها خواهد بود، مورچه های دیگر به آنها حمله خواهند كرد. نیش آنها ممكن است مورچه نافرمان را برای ساعتها فلج كند و بعد از این مدت مورچه نافرمان اگر بسیار خوش شانس باشد ، تنها توانایی تولید مثل خود را از دست میدهد. بسیاری از این مورچه ها كشته می شوند و یا به طور دایمی فلج می شوند. اما تفاوت اساسی كه بین این مورچه ها و زنبورهای عسل وجود دارد این است كه مورچه ها خود انتخاب می كنند كه چه كسی نقش ملكه را ایفا كند و اگر مورچه ای كه به عنوان ملكه انتخاب می شود توانایی لازم را نداشته باشد، سایر مورچه ها دراقدامی شبیه كودتا او را بر كنار می كنند و مورچه ماده دیگری را جانشین او می كنند.

اما دلیل این رفتار عجیب حشرات چیست؟ تحقیقات نشان می دهد حشرات با این كار بقای نسل خود را تضمین می كنند. این كار آنها باعث می شود ویژگی های ژنتیكی یك نسل به بهترین شكل به نسل بعد منتقل شود. زنبورهای عسل تولید مثل یك زنبور كارگر را به هیچ وجه تحمل نمی كنند؛ چون اگر این اتفاق بیفتد نسل بعد به علت تفاوتهای ژنتیكی با آنها كاملا بیگانه خواهد بود.


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : محسن شجاعی زاوه
همه ما شنیده ایم که نوشابه هاى گازدار براى سلامتی زیان آور است، اما تاکنون به استفاده هاى گوناگون آنها یا مزایایشان فکر کرده اید؟ سایت TOPSGLOBE استفاده های گوناگون و بعضاً عجیبی از کوکاکولا را ذکر نموده که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

- به نوشته این سایت در بسیارى از ایالت هاى آمریکا، مأمورین پلیس راه ، دو گالن کوکاکولا در صندوق عقب ماشینشان دارند تا در صورت تصادف رانندگی، خون را با کمک آن از جاده پاک کنند.

- این سایت - در کمال تعجب- توصیه می کند که براى تمیز کردن توالت، یک شیشه کوکاکولا را داخل کاسه توالت بریزید و یک ساعت صبر کنید، سپس با آب پر فشار بشویید. اسید سیتریک موجود در کوکاکولا لکه ها را از سطوح چینی می زداید.

- هم چنین براى برطرف کردن لکه هاى زنگ از سپر آبکُرم کارى شده اتومبیل، سپر را با یک تکه کاغذ ( فویل) آلومینیوم مچاله شده آغشته به کوکاکولا بسایید.

- مورد دیگر استفاده کوکاکولا در تمیز کردن فساد قطب هاى باترى خودرو است. براى این کار یک قوطی کوکاکولا را روى قطب ها بریزید تا با قلیان کردن ، آن را تمیز کند.

- این سایت همچنین توصیه می کند براى شل کردن پیچ و مهره هاى زنگ زده ، تکه اى پارچه را که در کوکاکولا خیس شده است براى چند دقیقه بر روى پیچ و مهره قرار دهید.

- به نوشته این سایت براى پاک کردن چربی از لباس ها، یک قوطی کوکاکولا را داخل ماشین لباسشویی پر از لباس هاى چرب خالی کنید، پودر لباسشویی اضافه کنید و ماشین را روى دور عادى روشن کنید. کوکاکولا به تمیز شدن لکه هاى چربی کمک می کند.

کوکاکولا همچنین بخار آب را از روى شیشه جلوى اتومبیل تمیز می کند. (در مناطق سرد و مرطوب، مثل MIDWEST در شمال آمریکا، گاهی اوقات شیشه جلوى اتومبیل از بیرون بخار می کند که با برف پاک کن پاک نمی شود. )

جهت اطلاع شما : ماده مؤثر کوکاکولا اسید فسفریک با PH برابر 28/0 است. اسید فسفریک ناخن را در مدت حدود 4 روز حل می کند. همچنین کلسیم را از استخوان ها می زداید و عامل اصلی افزایش روزافزون پوکی استخوان است. براى حمل محلول کوکاکولا (محلول غلیظ شده )، کامیون هاى حامل باید از علامت هاى ویژه «مواد خطرناک» که براى حمل مواد به شدت خورنده در نظر گرفته شده استفاده کنند.

- توزیع کنندگان کوکاکولا بیش از 20 سال است که از کوکاکولا براى تمیز کردن موتور کامیون هاى خود استفاده می کنند.


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : سارا بابایی
Cancer Update from John Hopkins
آخرين اخبار درباره سرطان از بيمارستان جان هاپکينز

1 - هر شخص داراي سلول هاي سرطاني در بدن خود است .اين سلول هاي سرطاني در آزمايشهاي استاندارد خود را نشان نمي دهند تا آنکه به مقدار چند ميليارد سلول افزايش يابند. زماني که پزشکان  به اشخاص مبتلا به سرطان اعلام مي کنند که ديگر در بدن آنها سلول سرطاني وجود ندارد ، اين حالت فقط بدان معناست که آزمايشها ديگر قادر به رديابي و پيدا کردن سلولهاي سرطاني نيست زيرا آن سلول ها به مقدار قابل رد يابي شدن در بدن  وجود ندارند. 

1-Every person has cancer cells in the body. These cancer cells do not show up in the standard tests until they have multiplied to a few billion. When doctors tell cancer patients that there are no more cancer cells in their bodies after treatment, it just means the tests are unable to detect the cancer cells because they have not reached the detectable size.

 

2 سلولهاي سرطاني بين شش تا ده مرتبه در دوره زندگي يک انسان پيدا مي شوند.

2. Cancer cells occur between 6 to more than 10 times in a person's lifetime.

3 زماني که سيستم ايمني انسان قوي باشد سلولهاي سرطاني از بين مي روند و از ايجاد تومور سرطاني جلوگيري مي شود.

3. When the person's immune system is strong the cancer cells will be destroyed and prevented from multiplying and forming tumors.


4 - زماني که شخص بيماري سرطان دارد نشانه آنست که وي داراي کاستيهاي تغذيه اي شده است . اين کاستي ممکن است منشاء ژنتيک ، محيطي ، غذا ها و عواملي درشيوه زندگي باشد.  

4. When a person has cancer it indicates the person has multiple nutritional deficiencies. These could be due to genetic, environmental, food and lifestyle factors.


5 براي غلبه بر کاستي هاي متعدد تغذيه اي ، تغيير در رژيم غذايي شامل اضافه کردن بعضي مخلفات غذا يي  ، سيستم   ايمني بدن را تقويت مي کند.

5. To overcome the multiple nutritional deficiencies, changing diet and including supplements will strengthen the immune system.

6 شيمي درماني ضمن آنکه باعث مسموم کردن فوري سلول هاي سرطان است که سريع رشد مي کند ، سلول هاي سالم بدن درمغز استخوان و ديواره روده ها و غيره  را که سريع رشد مي کند نيز از بين مي برد و مي تواند سبب ضايعه عضو بدن مثل کبد ، کليه ها و قلب و ريه ها و غيره شود.

6. Chemotherapy involves poisoning the rapidly-growing cancer cells and also destroys rapidly-growing healthy cells in the bone marrow, gastro-intestinal tract etc, and can cause organ damage, like liver, kidneys, heart, lungs etc.


7 - پرتوگيري ضمن آنگه سلولهاي سرطاني را نابود مي کند  سلولهاي سالم را نيز مي سوزاند، ضايع مي کند وباعث تخريب آنها مي شود.  
7. Radiation while destroying cancer cells also burns, scars and damages healthy cells, tissues and organs.

 

8 - درمان اوليه با شيمي درماني و پرتو درماني غالبا اندازه تومور را کاهش مي دهد. بااينوصف شيمي درماني و پرتودرماني درازمدت به نابودي بيشتر تومور منتج نمي شود.

8. Initial treatment with chemotherapy and radiation will often reduce tumor size. However prolonged use of chemotherapy and radiation do not result in more tumor destruction.

9 - زماني که بدن تحت تاثير مسمو ميت ناشي از شيمي درماني و پرتودرماني قرار مي گيرد سيستم ايمني در معرض خطر و نابودي واقع مي شود بنا براين شخص ممکن است مقاومت خود را در برابر انواع مختلف عفونتها و پيچيدگيهاي ناشي از آن از دست بدهد.    

9. When the body has too much toxic burden from chemotherapy and radiation the immune system is either compromised or destroyed, hence the person can succumb to various kinds of infections and complications.

10 - شيمي درماني و پرتو درماني مي تواند باعث جهش ژنتيکي سلولهاي سرطاني گردد و مقاوم و پايدار شود ونابود کردن آن مشکل خواهد شد .جراحي مي تواند باعث گسترش سلول هاي سرطاني به ديگر نقاط بدن شود.   

10. Chemotherapy and radiation can cause cancer cells to mutate and become resistant and difficult to destroy. Surgery can also cause cancer cells to spread to other sites.

11 يک راه موثر مبارزه با سرطان غذا نرساندن به سلولهاي سرطاني است . عدم رساندن مواد غذ ايي مورد نياز سلول براي جلوگيري از افزايش و چند برابر شدن تعداد سلولها است .

11. An effective way to battle cancer is to starve the cancer cells by not feeding it with the foods it needs to multiply.

 

سلولهاي سرطاني از چه موادي تغذيه مي شوند؟    
WHAT CANCER CELLS FEED ON?

 

الف قند تغذيه کننده سرطان است. با قطع مصرف قند يک عامل مهم تامين غذا براي سلولهاي سرطاني قطع مي شود . جانشين هاي قند نظير NutraSweet  ، Equal ، Spoonful و غيره با Aspartame  ساخته مي شود و زيان آوراست. يک جانشين طبيعي بهتر عسل مانوکا يا ملاس ناشي از قند سازي است  ليکن مقدار مصرف آن بايد بسيار اندک باشد. نمک سفره داراي افزودني شيميايي است که رنگ آنرا سفيد کند. جانشين بهتر نمک سفره نمک حاصل از آب دريا و يا Brag's aminos  است.

 

a. Sugar is a cancer-feeder. By cutting off sugar it cuts off one important food supply to the cancer cells. Sugar substitutes like NutraSweet, Equal, Spoonful, etc are made with Aspartame and it is harmful. A better natural substitute would be Manuka honey or molasses but only in very small amounts. Table salt has a chemical added to make it white in colour.  Better alternative is Bragg's aminos or sea salt.

 

ب شير باعث مي شود که بدن بخصوص در سيستم گوارش (معده و روده ها ) مخاط درست کند. سرطان ا ز مخاط تغذيه مي کند . با قطع مصرف شير و جانشين کردن آن با شير سويا سلولهاي سرطاني در برابر بي تغذيگي قرار مي گيرند.

b. Milk causes the body to produce mucus, especially in the gastro-intestinal tract. Cancer feeds on mucus. By cutting off milk and substituting with unsweetened soy milk, cancer cells are being starved.

پ - سلولهاي سرطاني در محيط اسيدي مقاوم و پايدار مي شوند. رژيم مبتني بر گوشت قرمز اسيدي مي شود و بهترين آنست که ماهي خورده شود و بجاي مصرف گوشت گاو و خوک مقدارکمي گوشت جوجه مرجح است. گوشت قرمز همچنين محتوي آنتي بيوتيک هاي دامي ، هرمون هاي رشد و انگل است که تماما بخصوص براي اشخاص مبتلا به سرطان آسيب رسان است .  

c. Cancer cells thrive in an acid environment. A meat-based diet is acidic and it is best to eat fish, and a little chicken rather than beef or pork. Meat also contains livestock antibiotics, growth hormones and parasites, which are all harmful, especially to people with cancer.

ت - رژيم با 80% سبزيجات تازه و آب ميوه و بنشن ، دانه هاي نباتي ، آجيل ها و مقداري ميوه بدن را در محيط قليايي قرار مي دهد. ازغذاهاي پخته شده شامل بنشن ،حدود 20%  مي تواند به بدن برسد. آنزيم هاي زنده در آب سبزيجات تازه به آساني جذب مي شود و ظرف 15 دقيقه به سطوح سلولي مي رسد تا سلولهاي سالم را رشد کافي دهد و تقويت کند. براي بدست آوردن آنزيم هاي زنده بمنظور ساختن سلول هاي سالم کوشش کنيد آب سبزيجات تازه ( بسياري از سبزيجات از جمله جوانه لوبيا ) مصرف کنيد و دو تا سه مرتبه در روز مقداري سبزيجات خام بخوريد. آنزيم ها در حرارت 104 درجه فارنهايت (يا 40 درجه سانتيگراد) ازبين مي روند.     

d. A diet made of 80% fresh vegetables and juice, whole grains, seeds, nuts and a little fruits help put the body into an alkaline environment.  About 20% can be from cooked food including beans. Fresh vegetable juices provide live enzymes that are easily absorbed and reach down to cellular levels within 15 minutes t o nourish and enhance growth of healthy cells. To obtain live enzymes for building healthy cells try and drink fresh vegetable juice (most vegetables including bean sprouts) and eat some raw vegetables 2 or 3 times a day. Enzymes are destroyed at
temperatures of 104 degrees F (40 degrees C)

 

.
ت- از خوردن قهوه ، چاي وشکلات که داراي کافئين زياد است پرهيز کنيد. چاي سبز جانشيني بهتر و داراي خواص ضد سرطان است. بهترين نوشيدني آب است. براي جلوگيري از ورود توکسين هاي معروف(مواد سمي ) و فلزات سنگين در آبهاي لوله کشي به بدن ، مصرف  آب تصفيه شده يا فيلتر شده  مناسب است . از خوردن آبهاي تقطير شده پرهيز کنيد.

e. Avoid coffee, tea, and chocolate, which have high caffeine.  Green tea is a better alternative and has cancer-fighting properties. Water-best to drink
purified water, or filtered, to avoid known toxins and heavy metals in tap water. Distilled water is acidic, avoid it.

 

12 - هضم پروتئين گوشت قرمز سخت است و نياز به مقدار زيادي آنزيم گوارشي دارد. گوشت هضم نشده که در روده ها باقي بماند فاسد مي شود و مسموميت ايجاد مي کند.

12. Meat protein is difficult to digest and requires a lot of digestive enzymes. Undigested meat remaining in the intestines become putrefied and leads to more toxic buildup.


13 - ديواره هاي سلول سرطاني داراي پوشش پروتئين خشن است. با صرفنظر کردن از خوردن گوشت يا کمتر خوردن آن آنزيم بيشتري براي حمله به ديواره هاي پروتئيني سلول سرطان آزاد مي شود و به بدن امکان مي دهد سلول هاي سرطاني را از بين ببرد. 

13. Cancer cell walls have a tough protein covering.. By refraining from or eating less meat it frees more enzymes to attack the protein walls of cancer cells and allows the body's killer cells to destroy the cancer cells.

14 بعضي مکمل ها : IP6, Flor-ssence, Essiac, anti-oxidants, vitamins, minerals, EFAs etc.)) سيستم ايمني را بهبود مي بخشند تا سلولهاي مبارزه کننده و کشنده خود بدن را براي از بين بردن سلول سرطاني تقويت کنند. مکمل هاي ديگرنظير ويتامين اي (E) توان برنامه ريزي کشتن سلول يعني روش معمولي خلاصي يافتن از سلول هاي آسيب ديده ، غير ضروري و غير لازم بدن را دارند .       

14.. Some supplements build up the immune system (IP6, Flor-ssence, Essiac, anti-oxidants, vitamins, minerals, EFAs etc.) to enable the body's own killer cells to destroy cancer cells. Other supplements like vitamin E are known to cause apoptosis, or programmed cell death, the body's normal method of disposing of damaged, unwanted, or unneeded cells.
15 سرطان بيماري جسم و روح و روان است. داشتن روحيه مثبت و پيکار جو به شخص مبارزه کننده با سرطان کمک مي کند که به بقاي خود ادامه دهد. خشم و عدم بخشش و تند خويي بدن را در برابر محيط پر تنش وترشرويي قرار مي دهد. بياموزيد که روحيه اي توام با عشق و بخشندگي داشته باشيد. بياموزيد که همواره  حالت آرامش و دلي آرام داشته باشيد و از زندگي لذت ببريد.

15. Cancer is a disease of the mind, body, and spirit. A proactive and positive spirit will help the cancer warrior be a survivor. Anger, un-forgiveness and bitterness put the body into a stressful and acidic environment. Learn to have a loving and forgiving spirit. Learn to relax and enjoy life.

16 سلول هاي سرطاني در محيط حاوي اکسيژن توان ماندن ندارند. ورزش روزانه وتنفس عميق باعث مي شود که اکسيژن به لايه هاي سلولي برسد . اکسيژن درماني روش ديگرِي براي از بين بردن سلول هاي سرطاني است.   

 

16. Cancer cells cannot thrive in an oxygenated environment. Exercising daily, and

 deep breathing help to get more oxygen down to the cellular level. Oxygen therapy is another means employed to destroy cancer cells.

 

   

 


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی
تاریخ :
نویسنده : منصور بلیدئی
خستگي بدن را مي توان نوعي مسموميت آن دانست .
عضلات به هنگام كار ، اسيدلاكتيك توليد مي كنند و اين خود باعث خستگي آنها مي شود . اگر بتوانيم اين اسيد را از عضو خسته بيرون بكشيم ، آن عضو دوباره نيروي كار كردن پيدا مي كند.


در جريان كارهاي روزانه ، بدن به وسيله ( اسيد لاكتيك ) مسموم مي شود .
در بدن مواد ديگري نيز بر اثر فعاليت عضلات پديد مي آيند كه آنها را زهرا به خستگي مي خوانند . خون اين مواد را در بدن انسان حمل مي كند ، و با خود به نقاط مختلف آن مي رساند .

از اينرو تنها عضلات نيستند كه احساس خستگي مي كنند ، بلكه تمام بدن ، به ويژه مغز ، همه وهمه دچار خستگي مي شوند .


دانشمندان آزمايش جالبي درباره خستگي انجام داده اند :


هرگاه خون سگي را كه كاملا سر حال است ، به سگي خسته كه از پا افتاده و مي خواهد بخوابد تزريق كنند ، فوري خستگي اش برطرف مي شود . برعكس ، اگر خون سگي خسته را به سگي ديگر تزريق كنند ، او نيز احساس تشنگي مي كند و خواب را بر هر چيز ديگر ترجيح مي دهد .


خستگي تنها يك عمل شيميايي نيست ، بلكه عملي بيولوژيك نيز مي باشد . به هنگام خستگي نبايد بدن را به كار واداريم ، بلكه بايد خود را رها كنيم و بگذاريم سلولها كاملا استراحت كنند . بدينوسيله ، اعضاي خسته خود را از آسيب خستگي رها مي سازيم . سلولهاي عصبي مغز نيز مجددا نيرو مي گيرند و بدن را آماده كار مجدد مي سازند .


خواب هميشه براي انسان لازم است . خواب وسيله اي است كه به بدن خسته ، بار ديگر نيرو مي بخشد .
درباره خستگي بايد يك نكته جالب را خاطرنشان سازيم . آن اين كه ممكن است شخصي كه ساعتها پشت ميز خود كار كرده و خسته شده است براي رفع خستگي نخواهد دراز بكشد ، بلكه ترجيح بدهد اندكي به گردش بپردازد .

يا هنگامي كه بچه ها از مدرسه مي آيند ، بجاي خواب و استراحت به بازي روي مي آورند و جست و خيز را به لم دادن و استراحت ترجيح مي دهند . آيا مي دانيد دليل اين كار چيست ؟


علت آن است كه گاهي فقط يك قسمت از بدن مانند دستها ، پاها ، چشمها و يا تنها مغز خسته مي شود . در اينصورت بهترين راه براي رفع خستگي به كار انداختن ساير قسمتهاي بدن است . چه فعاليت آنها باعث افزايش در تنفس مي شود .

 جريان خون نيز سريعتر شده ، غده ها بيشتر فعاليت مي كنند . در نتيجه مواد زائدي كه سبب ايجاد خستگي در بدن شده اند ، از قسمتهاي خسته آن دفع مي شوند .
اما اگر تمام بدن احساس خستگي كند ، بهترين چاره برايش همان خواب است


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی


آخرین مطالب

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

purchase vpn

بازی اندروید